پنجشنبه 24 خرداد 1403

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


تحلیلی بر افتتاح فاز دوم مجتمع معدن مـس سونگون(قسمت چهارم)

پژواک اندیشه :فاز اول کارخانه تغلیظ و تولید کنسانتره توانایی تولید 150 هزار تن کنسانتره در سال را دارد. با اضافه شدن فاز دوم کارخانه تغلیظ 150 هزار تن دیگر به میزان تولید سالیانه کنسانتره مجتمع معدن مس سونگون اضافه شد. البته لازم به ذکر است که عملیات تصویب و اجرا این کارخانه مربوط به دوره هفتم مجلس بر می گردد که با طی پروسه ای زمان بر در بهمن ماه سال 93 افتتاح گردید. البته با توجه به عدم پیشرفت طرح های توسعه ای مجتمع معدن مس سونگون در رابطه با عملیات اکتشافی محدوده های جدید و تولید خوراک اولیه(محدوده هفت چشمه و محدوده مسجد داغی) فاز دوم،  فعالیت مستمر این واحد در سال های آتی با اما و اگر همراه می باشد.

محصول نهایی کارخانه تغلیظ مجتمع معدن مس سونگون در قالب کنسانتره مس با عیار 30 درصد بصورت خام برای عملیات ذوب و پالایش در نقاط دیگر کشور به فروش می رسد. در آمد سالانه فروش 300 هزار تن کنسانتره تقریبا برابر 2500 میلیارد تومان برآورد می شود. افتتاح فاز دوم کارخانه تغلیظ در حالت کلی به خودی خود  برای منطقه تاثیر مثبتی به دنبال ندارد که علت امر را می توان بصورت زیر شرح داد:

1-   محتوی کنسانتره علاوه بر عیار 30 درصد مس دارای مقادیری از کانی های طلا و نقره و مولیبدن می باشد که با توجه به خام فروشی، قیمت فروش کانی های مذکور با قیمت مس یکسان در نظر گرفته می شود. بعبارت دیگر در صورت وجود کارخانه ذوب و پالایش و استحصال کانی ها می توان کانی های مذکور را طی عملیات جداگانه ای از هم دیگر جدا نموده و میزان درآمد سالیانه حاصل از ذوب و فرآوری را افزایش داد.

2- توجیه اقتصادی طرح احداث کارخانه ذوب در مجتمع معدن مس سونگون بعد از استقلال معدن مس سونگون در قالب مس آذربایجان مفهوم خود را از دست داده و عملا با اضافه شدن فاز دوم و احداث بزرگراه خواجه-ورزقان با حمایت مالی مجتمع معدن مس سونگون سرعت تخلیه مواد معدنی خام از منطقه افزایش پیدا خواهد کرد.

متن کامل در ادامه مطلب قابل مطالعه میباشد ...

3-   قیمت جهانی کنسانتره به ازای هر تن 3000 دلار برآورد می شود اما قیمت خرید کنسانتره مجتمع معدن مس سونگون توسط کرمان به مراتب پایین تر از قیمت فوق است. برخی شنیده ها قیمت خرید کنسانتره توسط کرمان را تا 2000 دلار به ازای هر تن و بصورت سر جمع (مس، طلا و نقره بصورت یک جا) گزارش می دهند. با افزایش میزان تولید کنسانتره بدون احداث کارخانه ذوب فقط درآمد سالیانه مجتمع معدنی مس سرچشمه کرمان افزایش پیدا می کند و منطقه ورزقان از این بابت متاثر نمی شود.

4-   اثرات زیست محیطی عملیات استخراج مواد معدنی برای تولید خوراک کارخانه تغلیظ فاز اول و دوم به مراتب بیشتر از سودآوری آن است و هیچ گونه عملیات بازسازی توسط مجتمع صورت نمی گیرد که این مورد نیازمند تمهیدات خاص و پیگیری توسط مسئولان اجرایی و نظارتی منطقه می باشد.

5-   حقوق دولتی استخراج و تولید 150000 تن کنسانتره مس در سال 92 برابر با 50 میلیارد تومان می باشد که این مبلغ باید بصورت مستقیم در منطقه هزینه گردد. اما در طی سال های اخیر چه سهمی از مبلغ فوق در شهرستان هزینه شده است و با افزایش ظرفیت تولید کنسانتره به 3000 تن کنسانتره مس چه تحولی ایجاد خواهد شد؟؟  

6-   بعلت عدم بکارگیری نیروهای متخصص در مجتمع معدن مس سونگون قسمت های پر عیار کانی سنگ های مجتمع استخراج شده است و در سال های آتی به کانسنگ های با عیار پایین برخورد خواهیم نمود و در آمد حاصل از مجتمع بصورت پله ای کاهش خواهد یافت(به سمت عیار حد سربه سری) یعنی در آمد حاصل صرفا هزینه ها را کفاف خواهد نمود. در چنین شرایطی نیروی کار مورد نیاز مجتمع معدن مس سونگون اشباع شده است و هیچ گونه فرآیندی در جهت جذب نیروی کار جدید در سال های آتی صورت نخواهد گرفت.

7-   هیچ گونه جذب و بکارگیری نیروی متخصص و بومی در سطوح مهندسی در سال های اخیر و خصوصا ازمون اخیر صورت نگرفته و با افتتاح فاز جدید کارخانه باز شاهد تقسیم مشاغل کارگری در سطح نیروهای بومی و مشاغل مدیریتی بین نیروهای غیر بومی خواهیم بود که عملا نفوذ مسئولان شهرستان در به کارگیری پتانسیل مجتمع جهت توسعه شهرستان ورزقان در سال های آتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

نویسنده: محمد حسین احمدی

 


 

نتیجه نظرسنجی در رابطه با پیشرفت طرح های مجتمع معدن مس سونگون در 3 سال اخیر

پژواک اندیشه :ضمن تقدیر و تشکر از شرکت شما مردم آگاه و پیگیر مسائل روز منطقه ورزقان به استحضار می رساند که طبق نتیجه نظر سنجی پروژه های توسعه ای مجتمع معدن مس سونگون (احداث کارخانه ذوب و پالایش، محدوده اکتشافی هفت چشمه و مسجد داغی) در 3 سال اخیر پیشرفت چشمگیری نداشته و حکایت ها حاکی از آن است که هیچ گونه نظارتی از سوی مسئولین مربوطه در این مورد صورت نگرفته است. امید هست در آینده نزدیک مسایل مذکور مورد پیگیری قرار گیرند.

 

 

پژواک اندیشه

ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.
نويسنده ديدگاه :

پژواک اندیشه

1393/11/24 ، 21:50
در ضمن به خدمت آقایان ر.د و س.د برسانم که مردم را مثل خود ....... فرض نکنید. نظرات انتشاری به اسم عبداله زاده و کاظم پور سیه کلان به فاصله زمانی 4 دقیقه منتشر شده اند. روشن هست که این نظرات توسط خود شما نوشته شده و به اسم دیگران برای تفرقه اندازی در سایت خودتان چاپ شده است. مرد باشید و با هویت واقعی خود با من سخن بگویید تا جواب شما را در وب سایت خودم بدهم.
آری اگر به سیاست آشنا بودم دوز و کلک را بهتر یاد می گرفتم، نان مردم بریدن را باید یاد می گرفتم، پرونده سازی را باید می گرفتم، ساخت و پاخت کردن را باید یاد می گرفتم، چشم طمع دوختن به بیت المال را باید یاد می گرفتم، نحوه بالا کشیدن کمک های مردمی ارسالی به زلزله زدگان را یاد می گرفتم، دنبال نمودن منفعت و سهم خود در پروژه های ریز و درشت منطقه را باید یاد می گرفتم، اتهام به نماینده ولی فقیه و تهمت زنی مبنی بر رشوه گیری را باید یاد می گرفتم و ...
آری من با سیاست آشنا نیستم. اگر سیاست این هست صد سال دیگر نمی خواهم با سیاست آشنا شوم اما برادر سیاست این نیست. اگر میخواهی سیاست یاد بگیری اول باید انسان باشی بعد سیاستمدار. آنهایی که بویی از انسانیت نبرده اند سیاستشان همین می شود که می بینیم.
از نحوه نگارش شما هم معلومه که شما واقعا جز ده رجال سیاسی برتر کشور هستید.
و این هم یک آبروریزی دیگر که به اسم دیگران نظر ارسال می کنید. هر قدمی که بر می دارید بیشتر در باتلاق اشتباهات خود گرفتار می شوید.
نويسنده ديدگاه :

پژواک اندیشه

1393/11/24 ، 21:50
4- منظور بنده از جمله ای که د... را در سونگون مهره ای به حساب نمی آورند این هست که : آقای د... به عنوان یک نماینده را نمی توان در صفر ضرب نمود اما برای مشاغل مدیریتی نظرات ایشان مورد توجه مسئولین سازمان مس قرار نمی گیرد. تنها کاری که ایشان می توانند و در این گونه کارها تبحر دارند زیر آب زنی مسئولین هست که در مکالمه اخیرش هم آشکار هست که زیر آب یکی از مسئولین دلسوز و مردمی ورزقان را در پیش یکی از مقامات عالی مجتمع معدن سونگون زده که فایل صوتی آن در منطقه انتشار یافته و همگان به شخصیت شما ها آگاهی یافتند. ناگفته نماند کلیپ ویدئویی یکی از شماها و آبروریزی های وی که توسط یکی از نفراتی که علیه اش پرونده سازی نموده اید ضبط شده است اما بنده خودم را انقدر کوچک نمی کنم که بیام با این مسائل و مدارک مچ کسی را بگیرم. پس بهتر هست شما هم از خودتون مایه بزارین نه اینکه من فرزند کی هستم یا تو فرزند کی هستی و یا به قولی پدر من چیکاره هست و یا پدر شما چیکاره هست خودمون را وارد مسائل دور از شان اخلاقی بنماییم.
5 کدام آدم درست حسابی و با مدرک معتبر که نماد شخصیت و وجهه شهرستان ورزقان در سازمان ها و ارگانهای دولتی باشد، توسط آقای د... برای اشتغال توسط دفتر شما معرفی شده اند که من دومی باشم و بیام در دفتر شما و چنین انتظار و درخواستی از شما داشته باشم
نويسنده ديدگاه :

پژواک اندیشه

1393/11/24 ، 21:49
طی اظهارات اخیر در نظرات ورزقان نیوز ستارخان به چند نکته باید اشاره نمایم:
1- من هیچ وقت از شخص دهقانی درخواست شغل نکردم. همیشه انسان هایی از ابزار چاپلوسی استفاده می کنند که برای درخواست جایگاه و پستی اقدام می نمایند که در شان آن جایگاه نیستند. همانند کاری که جنابعالی ها نسبت به آقای الیاسی و اکبرزاده می کردید اما متاسفانه خصوصیات و شرایط هیچ جایگاهی را نداشتید و بهمین جهت در سه سال اخیر فقط در پی جبران کمبودها و سرکوفت های خود در منطقه می باشید.
2- رابطه ما با آقای عبداله زاده و کاظم پور سیه کلان همچون رابطه شما با پسرعموهایتان (س.د) و حاج ب.ن تازه کند نیست که در جریان انتخابات اصلا شما را در شخصیتی ندانستند که وارد ستاد شما شوند. چون این قضیه را برای خود حقارت می شمردند.پس شما چقدر انسان های کوچک و بی خردی هستید که با اسامی دیگران در سایت خود نظر منتشر می کنید.
3- شما چقدر گیر دادید به این که من دانشجو دکتری هستم و مدام درس خواندن بنده را برای خود سوژه کردید. چرا فکر می کنید بنده همچون خودتان عقده مدرک دارم
نويسنده ديدگاه :

حسين زاده

1393/11/24 ، 21:16
........... براي رسيدن به نون و نوا و پست ومقام در دوره ي چهارم به دنبال آقاي كريم زاده بودند و در دوره ي پنجم به دنبال آقاي تاري افتادند و در ميان دوره ي پنجم به دنبال آقاي اكبرزاده بودند كه متأسفانه آقاي .......... اينها را آدم درست و حسابي نديد و به مسئوليتي هر چند كوچك هم قرار نداد چون لياقت و شايستگي لازم رو نداشتند و همانطوريكه در 3 سال گذشته جيك و بوك آنها بر همه مشخص گرديده است و به ناچار در دوره ششم و هفتم از اكبرزاده دل كندند و به آقاي الياسي روي آوردند و بسيار مصرّ و علاقمند به بخشداري و آموزش و پرورش ورزقان بودند منتهي چون الياسي به .......... و ضعف اينها واقف بودند هرگز به مسئوليتي قرار ندادند.... بالاخره مردم از روي ترحم به دهقان رأي دادند تا ايشون نماينده شدند و از همان روز اول شروع به شيطنت و لجبازي و حق كشي جوانان و درگيري با مسئولان و عزل و نصب هاي بي مورد و دلالي و واسطه گري پرداختند و حالا مردم و جوانان و دانشجويان و اساتيد و تمام اقشار مردم براحتي .......... را مي شناسند و علت قرار نگرفتن ايشان در پست و مقامي از سوي مهندس اكبرزاده و حاج الياسي را به خوبي مي دانند و همه آحاد مردم يقين دارند كه نمايندگان قبلي به خاطر ........... ايشون از دادن هر گونه مسئوليتي به دهقان ممانعت كرده اند و واقعا" هم كار درستي كرده بودند كه دستشان درد نكنه!!!
نويسنده ديدگاه :

از لله لو

1393/11/24 ، 20:09
امام حسين (ع) مي فرمايند: اگر دين و ايمان نداريد لااقل آزاده باشيد؟؟؟ ولي افسوس كه ........ بويي از آزادگي و انسانيت نبرده اند و دائما" در فكر تهمت و افترا بسر مي برند ولي دانستن حقايق براي مردم شريف لازم و ضروري است:
=====================
اولا\" اگر دكتر احمدي ها بي سواد بودند! مطمئنا" دوره هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد را در دانشگاههاي تهران تحصيل نمي كردند و از آزمون دكتري دانشگاه امير كبير تهران قبول نمي شدند پس دانشگاه امير كبير تهران تخصص و سواد بالاي احمدي ها و قسم حضرت عباس را نشان مي دهد!!! نه دم خروس را !! دم خروس را دانشگاه هاي آزاد كرج و مرند و....نشان مي دهند كه ............ ها در آنجا تحصيل كرده اند!!!!!
بنابر اين دم خروس شايسته ي ........... ها و قسم حضرت عباس در شأن دكتر احمدي ها مي باشد!! لطفا" اشتباه نكنين؟؟؟؟

دوما" دكتر احمدي مي گويند بنده در آزمون استخدامي سونگون رتبه ي 2 را كسب كرده بودم ولي به خاطر حسادت و سفارش د......... منو به مصاحبه دعوت نكردند و يقينا" چنين است و كجاي اين مطلب ضد و نقيض است كه شما بي سواد نمي توانيد آنرا هضم كنيد؟؟؟
بنار اين .......... براي رفتن ات چيزي نمونده و همان افرادي كه در ........ ها براي جوانان و اساتيد ورزقان امر و نهي مي كنند در سال آينده به كارهاي نگهباني و سرايداري و سرويس و امثال اينها گمارده مي شوند كه ما ورزقاني ها بوديم كه شما را از تاريكي و ظلمت به روز روشن رسانده ايم و مجددا" بر مي گردانيم پس منتظر باشيد؟؟؟؟؟؟؟
نويسنده ديدگاه :

آشنا

1393/11/24 ، 18:18
سلام در وبلاگ بی هویت ورزقان ستارخان نظرهایی با نام شما و آقای دکتر کاظمپور نوشته اند که معلومه کار خوده ........ است
پاسخ : با عرض سلام متقابل و تشکر از اطلاع رسانی جنابعالی،
کاربر عزیز این توطئه عده ای قلیل معلول الحال میباشد که روز به روز ماهیت بی ارزش خود را نشان داده و چون راه دیگری برای دفاع از خود ندارند به این کارهای پست روی آورده اند.
انشاالله جوابی در شان خودشان خواهیم داد.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 9
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,346,572

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.236.143.154 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل