یکشنبه 06 خرداد 1403

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


مجتمع معدن مس سـونگون و نقش آن در توسعه منطقه(قسمت سوم)

پژواک اندیشه : شاید به جرات می توان گفت که در حال حاضر مجتمع معدن مس سونگون بزرگترین واحد صنعتی شمال غرب کشور بشمار می آید. اخیرا هم که شاهد افتتاح و بازگشایی فاز دوم کارخانه تغلیظ و تولید کنسانتره در این مجتمع بودیم اما باز سوالی که ذهن همگان را به خود مشغول می نماید این هست که با افتتاح این واحد صنعتی چه تحولی در رابطه با توسعه و ایجاد اشتغال در منطقه رخ خواهد داد؟؟ به نظر می آید صرف توجه و دلخوش نمودن به درآمدهای ناپایدار حاصل از خام فروشی این منابع خدادادی نمی توان به توسعه پایدار منطقه امیدوار بود.

چندین سال است که ما شاهد شعار استفاده از نیروی بومی و جذب آنها در مجتمع معدن مس سونگون از سوی برخی مسئولین بودیم. مهم نیست این اندیشه تا چه حد به یقین تبدیل شده اما با اندکی تامل می توان به این نتیجه رسید که آیا با جذب نیروی کار مورد نیاز مجتمع از خود شهرستان ورزقان سکوهای توسعه شهرستان فعال خواهند شد؟! آیا با اشتغال نیروهای بومی  در مجتمع معدن مس سونگون ضمانت کافی جهت سکونت دائم این نیروها در شهرستان ورزقان با شرایط و امکانات موجود رفاهی وجود دارد تا درآمد حاصله از بابت حقوق و دستمزد این افراد در منطقه بومی خود سرمایه گذاری و هزینه شود؟ پاسخ این سوال روشن است. به جرات می توان گفت بیش از 90 درصد شاغلین مس سونگون یا در خارج از ورزقان ساکن هستند و یا درآمدهای خود را در خارج از این شهرستان سرمایه گذاری نموده اند. موضوع با طرح سوالاتی از قبیل سوالات ذیل بیشتر روشن می شود:

1-  آیا در شهرستان ورزقان از نیروهای جوان و متخصص متناسب با استعداد های آنها استفاده می شود؟ اگر چنین است چرا در آزمون استخدامی اخیر مجتمع معدن مس سونگون در مقطع دیپلم ما شاهد حضور داوطلبانی با مدرک تحصیلی لیسانس و حتی فوق لیسانس بودیم که با ارایه مدرک دیپلم و ثبت نام در آزمون حاضر بودند با مدرک دیپلم استخدام شوند؟

متن کامل در ادامه مطلب قابل مطالعه میباشد ...

2- کار معدنی جز کارهای سخت و زیان آور است و کار در چنین محیطی روحیه خاص خود را می طلبد. جرا بجای بسترسازی و استفاده از پتانسیل های دیگر برای ایجاد اشتغال، اکثریت مسئولان همه ذهن و توان خود را به مجتمع معدن مس سونگون معطوف داشته اند؟ این در حالی است که خیلی از افراد سازگاری جسمی و روحی مناسب برای کار در محیط معدن را ندارند.

3- چه فکری برای اشتغال خانم ها که اکثرا از تحصیلات عالی نیز برخوردارند اندیشیده شده است؟ چرا هر چهار سال یکبار خانم ها محترم شمرده می شوند و در بقیه برهه ­های زمانی از حضور آنها در متن شهرستان جلوگیری بعمل می آید. آیا تنها مرکز اشتغال در منطقه فقط مجتمع معدن می باشد؟ پس گناه این خانم ها و بقیه افراد که توانایی کار در چنین محیطی را ندارند چیست؟

4- چرا با وجود پتانسیل جمعیتی قابل توجه در مجتمع عظیم مس سونگون جهت سکونت در شهرستان ورزقان برنامه ریزی قابل دفاعی در خصوص اسکان آنها در این شهرستان صورت نگرفته است؟ این در حالی است که همگان واقفیم عنصر جمعیت یکی از مولفه های اثرگذار توسعه شهری می باشد و در این زمینه وزارت کشور نیز برای شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر بودجه توسعه ای جداگانه در نظر می گیرد. در سال های اخیر شهرستان اهر علیرغم اینکه نسبت به شهرستان ورزقان مسافت بیشتری به مجتمع مس سونگون دارد اما ضمن استفاده از پتانسیل سرمایه ای و جمعیتی بوجود آمده در مجتمع مس سونگون گام های مناسبی جهت توسعه شهری خود برداشته است.

5- یکی دیگر از مباحثی که در شهرستان ورزقان بصورت کلی فراموش شده است عدم برنامه ریزی هدفمند جهت توسعه و مدرنیزه نمودن کشاورزی(باغداری، زنبورداری، دامداری و دامپروی، پرورش دام و طیور، پرورش ماهی و ...) می باشد. چنین به نظر می آید این غفلت به دلیل توجه طمع کارانه بیش از حد به منابع ناپایدار موجود در مجتمع مس سونگون از سوی برخی مسئولین دوره ای و شعار محور و غیر عمل گرا می باشد که دل خود را به توهمات و عملکردهای خیالی خود خوش کرده اند. بنابراین سوال را بدین شکل می توان طرح نمود که مسئولین محترم مذکور کدام برنامه مدون را برای توسعه بخش کشاورزی شهرستان ورزقان بصورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طرح ریزی نموده اند؟

6- طرح و توسعه در رابطه با صنعتی سازی و ایجاد زمینه اشتغال و هم چنین شعار جذب سرمایه بخش خصوصی در شهرک صنعتی ورزقان برای ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی شعاری هست که هر 4 سال یکبار توسط کاندیداهای انتخاباتی مطرح می شود. با گذشت بیش از یک دهه از عملیات احداث شهرک صنعتی ورزقان چرا ما هنوز شاهد هیچ گونه اقدام محسوس در این زمینه نبوده ایم؟

و سوالاتی از این قبیل که در سلسله مباحث و مقالات بعدی به تک تک  آنها اشاره خواهیم کرد. امیدوارم مسئولین مورد نظر جواب قانع کننده ای برای این مباحث داشته باشند.

نویسنده: محمد حسین احمدی

پژواک اندیشه

ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.
نويسنده ديدگاه :

علی

1393/11/23 ، 20:31
سلام
ایا یادتان رفته دخالت های ........... را در عزل و نصب ادارات؟
آیا یادتان رفته دخالت های ........... را در عزل و نصب مدیران مدارس، معلمان ، سرایه داران و رانندگان ادارات؟
آیا یادتان رفته که ........... مدیران ادارات را به منزله لاستیک های ماشین میدانست و می گفت که روسای ادارات لاستیک ماشین هستند و در صورت عدم همراهی و هماهنگی با نماینده پنچر هستند و باید تعویض شوند و این حرف را در جلسه شورای اداری ورزقان و موقع تودیع اقای ....... بخشدار خاروانا و معرفی ........ بجای ایشان گفت و از خبر شبکه استانی نیز پخش شد؟
آیا یادتان رفته مردم شریف ورزقان در سالهای 84 و 85 چرا در ورزقان اعتراض کردند و این فرد را به ورزقان راه ندادند؟
آیا حضور یگان ویژه در شهر ورزقان را در سالهای 84 و 85 از یادتان رفته است؟ چه زود فراموش کار هستید؟
آیا یادتان رفته که طرفداران ........... در زمان ایشان چه بر سر مردم آوردند و مردم و میهمانان و گردشگران را در پمپ بنزین کتک می زدند؟
آیا یادتان رفته که ........... در دوره چهارم می گفت ......... می گیرد و از احساسات مردم سوئ استفاده کرده و موفق شدند ؟ راستی اکنون این همه ثروت را از کجا آورده است؟
آیا یادتان رفته پخش شب نامه و دروغ و افترا به مردم و رقبا را همین ........... در ورزقان بدعت نهاد؟
آیا یادتان رفته در زمان ........... استخدام های فله ای اهری ها و غیر بومی ها در معدن انجام گرفت؟
آِیا یادتان رفته احداث سد ستارخان در اهر به جای سد داشکسن در زمان این ........... انجام گرفت؟ این مورد تا انقراض عالم جزو .............. ایشان خواهد ماند.
آیا باور می کنید که در سال 85 ........... در جریان سفر رئیس جمهور به استان 27 مصوبه را به نفع ورزقان به تصویب رسانده است؟
مگر سفر ریاست جمهوری چند مصوبه داشت که 27 مصوبه مربوط به ورزقان می باشد؟ اگر راست می گویید مصوبات ریاست جمهوری را به اشتراک بگذارید.
آیا واقعا یادتان رفته؟ شما را چه شده است که بجای گفتن واقعیت ها نوشته های چند نفر فرد بیکار را که توسط ........... اجیر شده و با حرف های بی اساس و بی محتوا و بدون سند افکار مردم شریف شهرستان ورزقان را به باد تمسخر می گیرند؟
آیا تا به حال فکر کردید که این نظرات در تمام وبلاگ های منطقه نوشته می شود کار ........... می باشد که وبلاگ خودش مسدود شده و از ........... مواجب می گیرد تا این مطالب را بنویسد؟
لطفا کمی هم به برنامه های پشت پرده این ........... فکر کنید و این را در نظر بگیرید که اگر ........... در ورزقان جایگاهی داشت چرا از ........... کاندیدا شد؟ پس این فرد در ......... سرمایه گذاری کرده و صاحب مال و اموال در ......... می باشد.
بیایید به خاطر دنیای دیگرا آخرت خود را بر باد ندهیم و کمی واقع بین باشیم.
من الله توفیق
پاسخ : حق پاسخگویی برای طرف مورد نقد جنابعالی محفوظ میباشد .
نويسنده ديدگاه :

ورزقان شهروند

1393/11/23 ، 14:13
کسب مجوز کارخانجات فاز دو تغلیظ،ذوب،پالایش و اسید سولفوریک سونگون ورزقان در زمان حاج آقا الیاسی


جناب آقای مهندس عبداله زاده

برای گفته هایمان سند و مدرک هم گذاشته ایم

باتشکراز لطف و عنایت جنابعالی و معلم عزیزمان میرزه فرخ
نويسنده ديدگاه :

پژواک اندیشه

1393/11/23 ، 8:36
در پاسخ به رضا د........
همگی شما واقف هستین بنده و خیلی از ما ها که از صحنه حضور در شهرستان ورزقان کنار گذاشته شده ایم دارای تخصص و استعداد در حوزه تحصیل خود می باشیم که متاسفانه بعلت تنگ نظری و حس حسادت برخی شخصیت هایی که تجربه تلخی در خصوص بازی ندادن آنها در تحولات منطقه از خدمت صادقانه اینجانب در دانشگاه آزاد جلوگیری کرده و علنا در مسیر استخدامی ام در معدن مس سونگون سنگ اندازی نمودند. دلایل اقدامات ایشان خیلی مشخص و واضح است که از حضور بنده و امثال بنده در منطقه احساس خطر می کند که نشان از حقارت ایشان می باشد. نمونه ای از خدمت اینجانب به منطقه تدریس 2 سال در دانشگاه آزاد ورزقان بوده که بنده از این بابت ریالی دریافت ننموده ام و هر هفته با هزینه شخصی خود از تهران به ورزقان رفت و آمد می کردم و این موضوع برای شما و قشر دانشگاهیان واضح می باشد
نويسنده ديدگاه :

محمدحسین احمدی سیه کلان

1393/11/23 ، 8:22
همگی می دانید بنده تخصصم رشته مهندسی معدن می باشد و امسال آزمون دکتری رتبه 6 کشوری شدم . پس آزمون سونگون در حدی نبوده که بنده مردود شوم. با پیگیری که بنده از دانشگاه شریف نمودم رتبه اینجانب در آزمون سونگون 2 بوده. بنده مطمنم که حق بنده از سوی ... اجحاف شده است.
بنده ... را در شخصیتی نمی دانم که از او استدعای پست و مقام داشته باشم. اصلا او را تو سونگون آدم حساب می کنند؟ ....عرضه داشت طرح های منطقه را پیگیری می کرد.اقای دهقان یاد آر روزی که جنابعالی از الیاسی خواستار پست بخشداری بودین و الیاسی براتون جواب داد من شما را در اون حد نمی دانم.
به نظرت من تخصص ندارم یا .... خان چ........ و ن........
سیاست را باید با نشست و برخاست با بزرگان یاد گرفت نه تو دانشگاه آزاد کرج
تو اطرافیان شما آدم با عرضه و مستعد هست معرفی کنید....
آیا جنابعالی تو 28 سال تدریس تو مدارس ابتدایی پست مدیریتی و معاونتی مدرسه ابتدایی روستایی داشتین که دم از مدیریت می زنی....؟
پاسخ : آقای دکتر از دیدگاه جنابعالی سپاسگذارم
نويسنده ديدگاه :

محمد

1393/11/22 ، 22:59
خدمتتان عرض کنم که اگه ازاون موقعی که معدن استخراج میشد وغیربومیها به صورت فله ای میامدند وسرویس ها تاورزقان بود الانم این جوری نمیشد......


عزیزان ما مشکل زیربنایی داریم همین وبس.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 14
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,271,364

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.238.112.198 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل