پنجشنبه 10 اسفند 1402

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی

دسته : تسلیت ,

مقاله سوم :

فضيلت گريه بر امام حسين(ع)

گريستن بر اباعبدالله الحسين‏«ع‏» ثواب بسياری دارد. فرشتگان،پيامبران،زمين و آسمان،حيوانات صحرا و دريا هم بر عزای حسين‏«ع‏» گريسته‏ اند.

اشگ ريختن،نشانه پيوند قلبی با اهل بيت و سيد الشهدا است.اشك،دل راسيراب می كند،عطش روح را بر طرف می‏سازد و حاصل محبتی است كه نسبت‏ به‏ اهل بيت‏ حاصل می‏شود. همدلی و هماهنگی روحی با ائمه،ايجاب می‏كند كه در شادی ‏آنان شاد و در غمشان محزون باشيم.اين نشان شيعه است كه‏«يفرحون بفرحنا و يحزنون‏ لحزننا...» قلبی كه مهر حسين‏«ع‏» را داشته باشد ،بی شك به ياد مظلوميت و شهادت او می‏گريد. اشك، زبان دل و شاهد عشق است.

گريستن در سوگ شهدای كربلا،تجديد بيعت‏ با عاشورا و فرهنگ شهادت و تغذيه‏ فكری و روحی با اين مكتب است و اشك ريختن،نوعی امضا كردن پيمان و قرارداد مودت با سيد الشهدا است.

ائمه شيعه، گريستن بر مظلوميت اهل بيت و عزای حسينی را تاكيد كرده و شهادت اشك را بر صداقت عشق،پذيرفته‏ اند. امام صادق‏«ع‏» فرموده است:

«نزد هر كس كه ما ياد شويم و چشمانش اشگ آلود شود،حتی اگر به اندازه بال مگسی‏ باشد،خداوند گناهانش را می‏بخشايد،هر چند چون كف دريا فراوان باشد.»

بقیه متن را در ادامه مطلب مطالعه نمایید ...

دستور امامان به گريستن بر امام حسين‏«ع‏» بسيار اكيد است. امام رضا«ع‏»به ريان بن ‏شبيب در حديث مفصلی فرمود: «يابن شبيب!ان كنت‏ باكيا لشی‏ء فابك للحسين بن علی بن ‏ابی طالب فانه ذبح كما يذبح الكبش...». (5) اگر بر چيزی گريه میكنی،بر حسين بن علی گريه‏ كن،كه او را همچون گوسفند،سر بريدند.در حديث ديگری فرموده است:«محرم، ماهی ‏است كه مردم دوره جاهليت جنگ در آن را ناروا می‏دانستند،ولی در اين ماه،دشمنان،خون ما را بناحق ريختند و هتك حرمت ما نمودند و فرزندان و بانوان ما را به اسارت‏ گرفتند و به خيمه‏ های ما آتش زدند و غارت كردند و در كار ما، برای رسول خدا هيچ‏ حرمتی را رعايت نكردند.روز حسين( عاشورا) پلكهای ما را مجروح و اشگهايمان راجاری كرد و ما از سرزمين كربلا،گرفتاری و رنج‏ به ميراث برديم.

پس بايد بر كسی ‏همچون حسين،گريه‏ كنندگان بگريند،كه «گريه بر او، گناهان بزرگ را هم فرو می‏ريزد.» (6) خود امام حسين‏«ع‏»فرموده است:«انا قتيل العبرة،لا يذكرنی مؤمن الا بكی‏»، (7) من ‏كشته اشكم،هيچ مؤمنی مرا ياد نمی‏كند مگر آنكه (بخاطر مصيبت هايم) می‏گريد.

امام ‏سجاد«ع‏»بيست‏ سال بر امام حسين عليه السلام گريست و هرگز طعامی پيش او نمی‏گذاشتند مگر آنكه گريه می‏كرد. (8)

به فرموده امام صادق‏«ع‏»:هر ناله و گريه‏ای ناپسند ومكروه است،مگر ناليدن و گريستن بر حسين عليه السلام:«كل الجزع و البكاء مكروه ‏سوی الجزع و البكاء علی الحسين‏». (9)

هم گريستن،هم گرياندن، هم خود را شبيه گريه ‏كنندگان در آوردن(تباكی)پسنديده‏ است و اجر دارد.

نکته مهم :

اين همه فضيلت كه برای گريه بر حسين‏«ع‏»بيان شده و اينكه اشك‏ چشم،آتش دوزخ را فرو می‏نشاند و غمگين شدن در سوگ شهيدان كربلا ايمنی از عذاب‏است،در صورتی است كه گناه و فسق و آلودگی انسان در حدی نباشد كه مانع رسيدن اين‏فيض الهی گردد. اشگی كه مبين پيوند عاطفی و رابطه مكتبی و اتصال روحی با راه و فكرو خط ائمه و سيد الشهداست،حتما زمينه‏ساز پرهيز از گناه می‏گردد.به تعبير شهيدمطهری:«گريه بر شهيد،شركت در حماسه او و هماهنگی با روح او و موافقت ‏با نشاط او و حركت اوست...امام حسين‏«ع‏» بواسطه شخصيت عاليقدرش ، بواسطه شهادت‏ قهرمانانه‏ اش ،مالك قلبها و احساسات صدها ميليون انسان است.

اگر كسانی كه بر اين‏ مخزن عظيم و گرانقدر احساسی و روحی گمارده شدند، يعنی سخنرانان مذهبی،بتوانند از اين مخزن عظيم در جهت هم شكل كردن و همرنگ كردن و هم احساس كردن روحها باروح عظيم حسينی بهره ‏برداری صحيح كنند،جهانی اصلاح خواهد شد.» (10) پس مهم، شناخت فلسفه گريه در راستای احيای عاشورا و زنده نگهداشتن مراسم حسينی وفرهنگ كربلاست ،نه گناه كردن و آلودگی ،به اميد پاك شدن با چند قطره اشك! معلوم ‏نيست كه دل و جان آلوده،آن همسويی را با امام داشته باشد كه با ياد مصائبش گريه كند.

گريه در فرهنگ عاشورا،سلاح هميشه برانی است كه فرياد اعتراض به ستمگران رادارد.«اشك‏»، زبان دل است و گريه،فرياد عصر مظلوميت.رسالت اشك نيز پاسداری از«خون شهيد»است.

امام خمينی‏«ره‏»فرمود:«هر مكتبی،تا پايش سينه ‏زن نباشد،تا پايش ‏گريه‏ كن نباشد،تا پايش توی سر و سينه‏ زن نباشد حفظ نمی‏شود...»، (11) «گريه كردن برشهيد،نگهداشتن، زنده نگهداشتن نهضت است‏»، (12) «گريه كردن بر عزای امام حسين،زنده ‏نگه داشتن نهضت و زنده نگه داشتن همين معنی است كه يك جمعيت كمی در مقابل يك ‏امپراطور بزرگ ايستاد...،آنها از همين گريه‏ه ا می‏ترسند، برای اينكه گريه ‏ای است كه گريه ‏بر مظلوم است،فرياد مقابل ظالم است.» (13)

اشگ،سر فصل محبت و مودت است و برخاسته از عشقی است كه خداوند در دلها قرار داده كه نسبت‏ به حسين بن علی‏«ع‏»مجذوب می‏شود.به فرموده رسول خدا«ص‏» :

«ان لقتل الحسين حرارة فی قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا». (14) برای شهادت حسين ‏عليه السلام حرارت و گرمايی در دلهای مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمی‏شود.

كدام عاشق در اين ره در بلا نيست؟ كدامين دل شما را مبتلا نيست؟ اگر در سوگتان شد ديده نمناك اگر از عشقتان دل گشت غمناك گواه عشق ما اين ديده و دل رساند«اشگ‏» و «غم‏»ما را به منزل كنون ماييم و درد داغداری كنون ماييم و اشگ و سوگواری هنوز اشگ عزا پيوسته جاری است رواق چشممان آيينه ‏كاری است غدير ما محرم دارد امروز محرم ،بذر غم می‏كارد امروز (15)

امروز هم ، اشگ و گريه ، رابط ما با حسين است و ما با شور اشگ هايمان ، سر سفره‏ محبت‏ سيد الشهدا نشسته ‏ايم و نمك پرورده ابا عبد الله هستيم ، از اين رو،اين مهر با شيرمادر در جان ما وارد شده و با جان هم به در می‏شود.

پی‏ نوشتها

 1. احاديث ثواب و آثار گريه بر امام حسين‏«ع‏»را از جمله در بحار الانوار،ج 44،ص 279 تا 296 مطالعه كنيد.
 2. سفينة البحار،ج 1،ص 97،بحار الانوار،ج 45،ص 220 به بعد.
 3. ميزان الحكمه،ج 5،ص 233.
 4. وسائل الشيعه،ج 10،ص 391.
 5. بحار الانوار،ج 44،ص 286.
 6. همان،ص 283.
 7. همان،ص 279.
 8. همان،ج 46،ص 108.
 9. بحار الانوار،ج 45،ص 313.
 10. شهيد(ضميمه قيام و انقلاب مهدی)،ص 124 و 125.
 11. صحيفه نور،ج 8،ص 70.
 12. همان،ج 10،ص 31.
 13. همان-ج 10،ص 31.
 14. جامع احاديث الشيعه،ج 12،ص 556.
 15. از مثنوی‏«اهل بيت آفتاب‏»از مؤلف.

پایگاه جامع عاشورا - www.ashoora.ir

 


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.
نويسنده ديدگاه :

علي رضا

1393/08/05 ، 11:41
التماس دعا

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 12
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,032,107

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

18.207.129.175 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل