پنجشنبه 03 اسفند 1402

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


رفتارهای عجیب شهروندان، رفتارهایی که باعث شده شهرشان معروف شود و به سر زبان‌ها بیفتد. در این صفحه برایتان از شهر بی‌دخانیات و بی‌چراغ قرمز می‌گوییم و همچنین از شهرهای عجیب‌تری که گورستان، کوچه و گدا ندارند.

پاوه
شهری بی چراغ قرمز
 
در شهرستان پاوه تابه‌حال هیچ راننده خودرو و هیچ عابر پیاده‌ای، پشت چراغ قرمز توقف نکرده است! البته اینطور هم نیست که این شهر بدون ترافیک باشد، ترافیک اینجا هم هست اما مشکلاتی باعث شده که در این شهر چراغ راهنمایی رانندگی نصب نشود. یکی از دلایل اصلی عدم نصب چراغ راهنمایی و رانندگی نبود زمین مسطح در تقاطع خیابان‌های این شهر است که آن هم به ویژگی خاص جغرافیایی این منطقه و شیب زیاد دامنه کوه‌های آن برمی‌گردد.

پاوه

پاوه یک شهر کاملا پلکانی است. البته با وجود نبود چراغ قرمز، آمار تصادفات در این شهر بسیار اندک است چرا که نبود چراغ راهنما در این شهر باعث شده که مردم حق تقدم را به دقت رعایت کنند به‌طوری که جای خالی چراغ‌های قرمز در این شهر حس نمی‌شود.

بقیه در ادامه مطلب ...

لار
تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه
 
همه چیز از یک زلزله وحشتناک شروع شد. زلزله ای که در اردیبهشت سال 1339 شهر را لرزاند. به دنبال این اتفاق وحشتناک بسیاری از محلات و خانه‌ها ویران شد و شهر به یک ویرانه تبدیل شد. از شهرستان لار می گوییم؛ شهرستانی که در جنوب استان فارس واقع شده است. بعد از آن زلزله هولناک، در همان سال به همت افراد نیکوکار در 6 کیلومتری جنوب شهر قدیم لار، شهری جدید ساخته شد. شهری به مساحت 100 هتکتار طراحی شده و طبق یک نقشه عجیب و شگفت‌انگیز بنا شد.
 
ساختمان‌های نوبنای لار، این بار براساس اصول ایمنی و ضد زلزله برافراشته شد. آنهایی که نقشه شهر جدید لار را پیاده کردند خوب می‌دانستند که این شهر بر روی یک گسل عظیم است و این امکان وجود دارد که دوباره قربانی زلزله شود؛ به همین خاطر از یک طرح شطرنجی استفاده کردند، به این صورت که کلیه خیابان‌ها یکدیگر را قطع می‌کنند.

http://www.rozanehonline.com

این نقشه، شهر را مملو از تقاطع کرد اما حتی یک کوچه هم در آن وجود ندارد. خیابان‌های عریض و ساختمان‌های کم‌ارتفاع و مستحکم، به مردم این شهر در هنگام وقوع زلزله، شانس بیشتری برای ادامه زندگی می‌بخشد.
 
بعد از آن، این شهر به شهر جدید شهرت یافت. این روزها مرکز شهرستان لارستان دارای 2 شهر است، یکی شهر قدیم که دارای باقت قدیمی و سنتی است و دیگری شهر جدید با ساختمان‌های زیبا و ضدزلزله، خیابان‌های متعدد و وسیع و البته بدون کوچه. شهر جدید لار نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه هم به عنوان تنها شهر بدون کوچه شناخته شده است.

ورامین 
شهر بدون دخانیات
 
شهر بدون دخانیات یکی از شهرهای رویایی و آرمانی شهروندان است. تصور کنید در سطح شهر کسی سیگار به دست نباشد و هیچ فروشگاهی سیگار نفروشد. اصلا دخانیات تعطیل شود. تحقیقات نشان می‌دهدکه 15 درصد ایرانی‌ها سیگار دود می‌کنند اما بقیه قربانی‌های جانبی این دود سرطان زا هستند، بدتر اینکه سم‌هایی که از طریق دود جانبی وارد ریه غیرسیگاری‌ها می شود بسیار خطرناک است. پس برای فرار از مضرات این دود خطرناک تنها سیگار نکشیدن کافی نیست بلکه باید از دود جانبی هم در امان بود.
www.ROZANEHONLINE.com
 
این دانسته ها باعث شد اغلب شهرها برای جلوگیری از آسیب های دود مستقیم و جانبی دخانیات آستین بالا بزنند. جالب است بدانید همین چند هفته پیش در همایش روز جهانی مبارزه با دخانیات با حضور وزیر بهداشت و درمان، شهرستان ورامین به عنوان شهر بدون دخانیات کشور معرفی شد.
حمیدرضا شاهسون رییس جمعیت مبارزه با دخانیات در جنوب شرق استان تهران در این باره می گوید: "برگزاری کلاس‌های ترک سیگار، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی و فراهم کردن امکانات تفریحی و ورزشی از اقدامات جمعیت مبارزه با دخانیات شهرستان ورامین بوده است"

وجود کلینیک‌های ترک سیگار، شهر را در مقابل دخانیات زره‌پوش کرده است. "در این کلینیک، سیگاری‌ها می‌توانند برای ترک نیکوتین، برنامه‌ریزی کنند" برگزاری کلاس‌های روانشناسی بعد از ترک سیگار از اقدامات دیگر این کلینیک‌ها است.


چالدران
شهر بدون کولر
 
شاید برایتان باورش سخت است که بگوییم حتی در این تابستان داغ، شهری وجود دارد که مردمش از کولر استفاده نمی‌کنند! در پشت بام‌های این شهر نشانی از کولر دیده نمی‌شود و حتی هنگام ساخت ساختمان، معماران جایی برای هیچگونه وسیله سرمایشی تعبیه نمی‌کنند.
"چالدران شهری است که در میان رشته کوه‌های زاگرس جا خوش کرده است. این شهر، اقلیم بی‌نظیری دارد به طوری که در تابستان آب و هوای بهاری در این منطقه حاکم است. مطبوع بودن دمای هوای شهرستان چالدران به گونه‌ای است که حتی در فروشگاه‌های لوازم خانگی هم خبری از وسایل سرمایشی نیست"

www.ROZANEHONLINE.com

این‌ها را علی رادمنش، یکی از فروشندگان لوازم خانگی این شهرستان می‌گوید. آقای رادمنش 50 سال است که در شهر چالدران فروشگاه لوازم خانگی دارد. "چالدران آنقدر هوای دلپذیری دارد که شهروندان این شهر در فصل تابستان تمام روز را بدون وسایل سرمایشی در خانه سپری می‌کنند. در اطراف این شهر، پارک‌های جنگلی و باغ‌های باصفایی وجود دارد که به محض ورود به آنجا، این نسیم‌های خنک صد چندان می‌شود.


شهر بی گدا
 
یکی از معضلاتی که این روزها شهرها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، افراد متکدی است. گداها برای اینکه دل طعمه‌هایشان را به درد بیاورند، دست به هر کاری می‌زنند. از لباس و رخت‌های شرحه‌شرحه‌شان که بگذریم، ادا و اطوارهای این قشر، حسابی چهره شهرها را مخدوش می‌کند.

روزنه آنلاین

اگر شما هم جزو آدم‌هایی هستید که دلتان برای دیدن یک شهر رویایی بدون گدا لک زده، پیشنهاد می‌کنیم به تبریز سفر کنید. شهر تبریز تنها شهری است که در آن هیچ گدایی وجود ندارد. مسئولان این شهر می‌گویند: با یاری شهروندان تبریزی توانسته‌اند شهر را از وجود گداها پاک کنند، پرهیز کردن تبریزی‌ها از کمک به گدایان حرفه‌ای و اقدام‌های موثر موسسه‌های خیریه در این شهر باعث شده گدایان بساط‌شان را از سطح شهر تبریز جمع کنند.


جلفا
شهری بدون گورستان
 
شهر جلفا یکی از شهرهای مرزی استان آذربایجان شرقی و تنها شهری در کشور است که گورستان ندارد و عنوان شهر بدون گورستان را یدک می‌کشد. نداشتن گورستان در این شهر هم با یک راز همراه است. شهردار جلفا در این باره می گوید: "بیشتر ساکنان این شهر، اصالتا جلفایی نیستند و تنها به خاطر کسب و کار به این شهر مهاجرت کرده‌اند. شهروندان جلفایی میت‌های خود را به روستا و شهرهای اطراف که زادگاهشان محسوب می‌شود انتقال می‌دهند و آنجا دفن می‌کنند.
www.ROZANEHONLINE.com
 
به گفته ایرج آذرنژاد، رسم دفن کردن اموات در زادگاه اصلی‌شان باعث شده که در این شهر نیازی به احداث گورستان حس نشود. البته با اینحال چند مکان به عنوان گورستان شهر جلفا معرفی شده است که هنوز هیچ میتی در آنجا دفن نشده است و مردم این شهر همچنان اموات‌شان را در شهرها و روستاهای اطراف به خاک می‌سپارند.

ایوان
مردمی که به غسالخانه نمی‌روند!
 
رسم مردم این شهر بسیار عجیب است. "از سالیان گذشته تا به امروز مردم ایوان، مردگان خود را در خانه غسل می‌دهند و بعد از به جا آوردن مراسم سوگواری در خانه، میت را روانه منزل ابدی می‌کنند. حتی اگر فرد در ساعات پایانی روز فوت کند، میت شب را در خانه می‌گذراند تا صبح روز بعد مراسم تشییع و تدفین را انجام دهند"

گروه سرگرمی ROZANEH

اینها را علی همافر رئیس شورای اسلامی شهر ایوان می گوید. به گفته آقای همافر، از 8 سال پیش غسالخانه قدیمی این شهر بارها و بارها بازسازی شده است اما باز هم مردم این شهر رغبت نشان نمی‌دهند که میت شان را در غسالخانه غسل بدهند.
 
"غسل دادن میت در خانه‌ها، در این شهر به عادت همیشگی برای مردم تبدیل شده و افراد کهنسال و بزرگان خانواده در ایوان بر این عقیده هستند که فاصله 15 کیلومتری تا قبرستان ممکن است آبستن هزاران اتفاق باشد! و همان بهتر که میت را در منزل غسل دهند. طبق رسم مردم این شهر، حتما باید میت را بعد از غسل دادن برای اقامه عزای محلی به خانه برگردانند. به همین خاطر ترجیح می‌دهند اموات‌شان را در حیاط خانه غسل بدهند"

کیش
تنها شهر بی موتورسیکلت
 
یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث می‌شود رانندگی در سطح شهرها با ترس و لرز همراه باشد، ویراژ موتورسیکلت سوارها در بین اتومبیل‌هاست. افزایش این وسیله نقلیه در خیابان مساوی است با وحشتناک‌تر شدن خیابان‌ها اما تنها یک شهر است که خیابان‌هایش عاری از این وسیله نقلیه وحشتناک است.

گروه سرگرمی ROZANEH

جزیره مرجانی کیش تنها شهری است که هیچ موتورسیکلتی در آن به چشم نمی‌خورد. محمد حسین حمیدی رییس راهنمایی و رانندگی جزیره کیش در این باره می‌گوید: "طبق مصوبه شورای ترافیکی سازمان منطقه آزاد کیش، تردد موتورسیکلت در جزیره کیش ممنوع است و از سال 1383 به بعد هیچ موتورسیکلتی در این جزیره پلاک‌گذاری نشده است و تنها همان تعدادی که در جزیره موجود بود، پلاک شدند. 
 
تعداد این موتورسیکلت‌ها به 502 دستگاه می‌رسد اما با اضافه شدن جمعیت کیش و افزایش ترافیک، این تعداد موتورسیکلت در حمل و نقل شهری مشکلات زیادی را به وجود آوردند و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که همان تعداد موجود هم حذف شوند" به این ترتیب پلیس تصمیم گرفت که تمامی موتورسیکلت‌ها را از سطح جزیره جمع آوری کند.

منبع: همشهری سرنخ


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 10
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,011,624

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

35.175.201.191 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل