پنجشنبه 03 خرداد 1403

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


در راستای بهره مندی علاقه مندان به تحقیق وپژوهش در خصوص ارسباران وبه روز کردن این اطلاعات در خصوص منطقه  با بهره گیری از منابع متعدد وکمک دوستان نوشته زیر  تهیه شده که امید است مورد استفاده دوستان قرار گیرد .انتظار داریم دوستان ومحققان وپژوهشگران عزیزبا ارائه  اطلاعات جدید بر غنای آن بیفزایند ،  تا بتوانیم گامی هرچند کوچک در جهت شناساندن خطه دلاور خیز ارسباران برداریم .

نقشه ارسباران

بیش از چهار صدهزارنفر در منطقه ارسباران زندگی می کنند

ارسباران با جمیتی بالغ برچهارصد هزار نفر و به مساحت بيش از 12 هزار كيلومتر مربع شامل 18 محال با يك هزار روستا مي شود و امروزه شهرستان هاي اهر، كليبر، ورزقان، هريس، خداآفرين و هوراند را شامل مي شود.

آثارتاریخی منحصر بفرد از جاذبه های گردشگری ارسباران است

منطقه ارسباران از نظر تاريخي بسيار غني است و گورستان ها و تپه ها و محوطه ها و شهرهاي باستاني بسياري مانند قوبول دره سي، ميدان هوشنگ شاه، تپه شتربان، اژدهاداشي، لاريجان، گونجيك، زردخانه، ورگهان، چئراغلي،‌ زرنق و…، كتيبه هاي اورارتويي مانند سغندل ورزقان و شيشه اهر، همچنان قلعه هاي بسياري مانند بابك، پشتو، جوشين، آوارسين، قهقهه، آغجاقلعه،‌ نودوز، کیقال، كردشت و… مساجد قديمي چون مسجد جامع اهر و خاروانا، بازار تاريخي اهر، كاروانسراهاي قديمي چون گويجه بئل و گورادره در اهر، خانه هاي قديمي چون خانه دكتر قاسم خان اهري و اميرارشد قراجه داغي،در این منطقه قرار دارد.

ارسباران قطب علمی آموزشی

ارسباران یکی از مناطقی است که خوشبختانه در حوزه علمی ،پژوهشی وفرهنگی از جایگاه خاصی برخوردار بوده بطوریکه امروز بیش از یک سوم مدیران استانی به دیار سرسبز ارسباران تعلق داشته واکثر فرهنگیان وقضات دادگستری  استان بزرگ شده در این منطقه بوده اند وامروز افتخار دیگر ارسباران اینکه  این منطقه هم اکنون بیش از 15هزار دانشجو در مراکز اموزش عالی مشغول تحصیل هستند وهم اکنون دانشگاه ازاد اسلامی واحد اهر به عنوان دومین واحد دانشگاهی استان بعد از واحد تبریز بشمار می رود که با تلاش دکتر علی رضایی رئیس اسبق واحد اهر ورئیس فعلی واحد تبریز به جایگاه ویژه ای دست یافته هم اکنون بیش از نه هزار دانشجو وبالغ بریکهزار نفر هیئت علمی ،استاد مدعو وکارمند دارد که بعنوان بزرگترین مرکز اموزش عالی دولتی،وغیردولتی افتخاری بزرگ برای منطقه است .

متن کامل را در ادامه مطلب مطالعه نمایید ...

اهر ارسباران در دوره های مختلف تاریخ حاکم نشین بوده است

مركز قره داغ از پیشینه وقدمت بالايي برخوردار بوده  و در برخي از دوره هاي تاريخي حاكم نشين بوده است و عنوان ارسباران در سال 1314 به اين منطقه اطلاق شده و قبل از آن ( از دوره صفوي به بعد ) عنوان قره داغ يا قراجه داغ به آن اطلاق مي شده است.

این منطقه در دوره صفوی “ارازبار”وارسبار” نیز استفاده شده

در برخي منابع قديم و حتي دوره صفويه از اسامي « آراز بار» و « ارسبار» نيز استفاده شده است و یونانیان به منطقه‌ای که پیرامون رود ارس قرار داشت، به تقلید از پارسیان آراکسینا می‌گفتند.

ارسباران منطقه کوهستانی وجنگلی است

اين منطقه یک ناحیه كوهستاني و جنگلي و دشت مي باشد و رودخانه هاي مهمي چون اهرچاي و آجي چاي، ايلگنه چاي و كليبرچاي و ارس در آن جريان دارند.

164هزار هکتار جنگل در ارسباران واقع شده است

دو رشته كوه بزرگ يعني قره داغ و قوشاداغ نيز تماماً در اين منطقه كشيده شده اند و جنگل هاي بکر وطبیعی ارسباران كه در فهرست ميراث جهاني قرار گرفته، با 164 هزار هكتار تماماً در اين منطقه واقع است.

اکثر عشایر غیور آذربایجان در ارسباران سکونت دارند

همچنین اكثر جمعيت عشاير استان آذربايجان شرقي که نماد شجاعت وافتخار کشورمان در طول تاریخ بوده اند نيز در  منطقه ارسباران (اهر کلیبر ،ورزقان،خدافرین،هوراندوورزقان وقسمتی از مغان سكونت دارند.

کشاورزی،معدن و گردشگری پتانسیل های مهم ارسباران هستند

كشاورزي، دامداري، باغداري، معدن و گردشگري از توانمدیهای  هاي مهم محيطي منطقه ارسباران به حساب مي آيدو درآمد اقتصادی اکثر اهالی این منطقه از این محل تامین می شود.

ارسباران یکی از مناطق مهم گردشگری دینی است

ارسباران یکی از مناطق مهم معنوی ودینی است که امامزاده هایی هم چون امامزاده سيدلر در اهر، امامزاده سيد ابراهيم در ورزقان، امامزاده سيدمحمد در نوجه مهر، امامزاده شاه قاسم در كليبر ،امام زاده آقابابا در روستای آقاباباسنگ ورزقان و امامزاده زین الدین در اهرو امامزاده های متعدد ديگراز نماد های معنوی وتوسعه گردشگری دینی میباشند که سالانه پذیرای هزاران نفر جهت زیارت آنها می باشد

قدیمی ترین پلهای کشور (پلهای خدافرین)درارسباران واقع شده اند

پل هاي تاريخي چون دو پل قديمي خداآفرين كه گفته مي شود قديمي ترين پل هاي ايران هستند، پل ونيار ( صفوي اهر)، حمام هاي قديمي مانند حمام كردشت و بناهاي قديمي به ويژه بقعه شيخ شهاب الدين اهري و برج دوزال از جمله آثار تاريخي مهم اين منطقه هستند.

“قانلی گول”منطقه ای در اهر که شاهد رشادت وازجان گذشتگی مردم این دیار در مواجهه با اشغالگران  روس می باشد

اين منطقه همواره شاهد جنگ هاي خونين بوده است. چه در دروه صفوي كه عثماني ها در شهر اهر « قانلي گؤل » ـ‌ بركه خون ـ راه انداخته بودند و چه در دوره فتحعلي شاه قاجار كه جنگ هاي ايران و روس اتفاق افتاد و عهدنامه هاي گلستان و تركمانچاي منعقد گرديد و بخشي از سرزمين ايران مان از دست رفت و چه در جريان جنگ هاي جهاني اول و دوم كه اين منطقه از ايران به اشغال روسها درآمد. در جنگ جهاني دوم كه شوروي به اشغال ايران دست زد، ابتدا از منطقه ارسباران با نيروهاي زميني وارد شد و همزمان هواپيماهاي آن شهر اهر را بمباران كردند و بيش از 90 نفر از مردم اين شهر كشته شدند.در واقع اهر اولين شهر ايران بود كه در جنگ جهاني دوم و دقيقاً سوم شهريور سال 1320 توسط شوروي ـ متفقين ـ بمباران شد

اسداله سلطان اولین ارسبارانی بود که برای  عهدنامه ترکمانچای صفت ننگین بکار برد

در جريان جنگ هاي ايران و روس كه عباس ميرزا ـ وليعهد فتحعي شاه ـ فرمانده جنگ بود،، اين منطقه و شهر اهر مدتى‌ مركز فرماندهى‌ عباس‌ ميرزا بود و مردم مبارز ارسباران در جنگ با روسها رشادت هاي بسياري بروز دادند. وقتي هم كه عهدنامه هاي تركمانچاي منعقد شد، اسد اله سلطان از ايل حاج عليلوي قره داغ كه 9 فرزندش در راه ميهن شهيد شده بودند، نزد عباس ميرزا رفت كه در 12 تن از فرزندان و نوادگانش نيز با او بودند. اسد اله سلطان به عباس ميرزا اعلام كرد كه حاضرم خود و اين 12 تن نيز در دفاع از كشور شهيد شوند ولي عهدنامه تركمانچاي منعقد نشود. اسد اله سلطان اولين كسي بود كه از اين عهدنامه با صفت « ننگين » نام برد.

 تقدیم 1200شهید در8سال دفاع مقدس افتخار مردم ارسباران

منطقه ارسباران در جريان جنگ تحميلي 8 ساله و دفاع مقدس 1200 شهيد تقديم دين و ميهن كرده است. از سال 1390 هر سال در اين منطقه يادواره شهداي ارسباران برگزار مي شود كه ابتدا در اهر و سپس در كليبروسال گذشته در ورزقان برگزار شد . در يادواره اول و در پيامي كه از آيت الله نوري همداني قرائت شد، نام اسداله سلطان نيز در این پیام امده بود.

ارسباران زادگاه فرهیختگان،اندیشمندان وعالمان دینی

شخصيت هاي بزرگي چون شيخ شهاب الدين اهري، علامه محمد تقی جعفري، ستارخان، ميرزا طاهر خوشنويس، آيت الله حجت كوه كمري، قطبي اهري، كلنل محمد تقي خان پسيان، حكيم ابوالقاسم نباتي، عندليب قراجه داغي، ساري عاشيق،‌آيت الله برقي، آيت الله نجفي، آیت اله شیخ احمد اهری ،ميرزا جعفر قراجه داغي، محمد طاهر قراجه داغي از شخصيت هاي بزرگ اين منطقه هستند. از شخصيت معاصر اين منطقه مي توان؛مرحوم پرفسوردکتر عیسی بایبوردی پزشک برجسته در رشته سرطان شناسی بخصوص سرطان خون،سرهنگ بایبوردی، پرفسور محمود آخوندي ( نخستين پرفسور حقوق و پدر دادرسي ايران )، عليرضا مدقالچي ( چهره ماندگار و رئيس انجمن رياضي كشور) را نام برد.

ارسباران از مناطق 20 گانه معدنی کشور و خصوصا معدن مس ،طلا

كوهستان هاي « قره داغ » در نيمه ي شمالي و « قوشاداغ» در نيمه ي جنوبي آن كشيده شده و قله هاي بلندي چون « كيامكي » با ارتفاع 3314 متر و « قوشاداغ » با ارتفاع 3150 متر در اين رشته كوه ها واقع اند. گوشه ي شمال شرق اين منطقه « گوراديز» تنها 140 متر ارتفاع دارد. در نتيجه ي فعاليت هاي آتش فشاني دوران سوم زمين شناسي، رشته كوه قره داغ از معادن مس سرشار است و معادن قابل توجه ديگري همچون طلا، سرب،‌ روي،‌ نفلين سينيت، آهن و… در آن وجود دارد. از معادن مهم مس در اين زون كه يكي از زون هاي 20 گانه ي معدني كشور به حساب مي آيد، مس سونگون و مزرعه و از معادن مهم آهن در آن، معدن جويبند مي باشد.

جنگلهای ارسباران میراث جهانی ثبت شده در سازمان بین المللی یونسکو

جنگل هاي ارسباران كه ميراث جهاني شناخته مي شود و در سازمان يونسكو ثبت نيز شده است، يكي از مناطق جنگلي مهم كشور به حساب مي آيد. اين منطقه از تنوع گونه هاي گياهي و جانوري قابل توجهي برخوردار است.

نام افتخار آمیز ارسباران در پایتخت ایران اسلامی

نام ارسباران در اقصی نقاط کشورمان طنین انداز است .نام ارسباران حتي نام خيابان و فرهنگسرايي را در پايتخت كشورمان  به خود اختصاص داده است و با جنگل هاي هميشه سبزش جهاني نيز شده است.

ارسباران منطقه شجاعت است

اما زلزله سال 1391 ارسباران باعث شد كه ارسباران با نگاهي تازه جهانی شد . زلزله 21 مرداد ابتدا با نام « اهر، هريس و ورزقان» خوانده مي شد اما طولي نكشيد كه عنوان ارسباران و قره داغ در محافل علمي و خبري مطرح شد. زلزله در منطقه مياني ارسباران رخ داده بود و حدود 5 هزار كيلومترمريع از اين منطقه را تحت تأثير قرار داده بود. عنوان ارسباران وقتي زنده تر شد كه پس از وقوع زلزله رهبر معظم انقلاب در سفري به اين منطقه و بازديد از روستاهاي تخريب شده و ديدار با مردم زلزله زده ي اين منطقه فرمودند؛ « مردم مؤمن ارسباران كه اكنون اين منطقه دچار حادثه زلزله شده همواره به رشادت و شجاعت مشهور بوده اند». پس از آن بود كه توجه به اين منطقه از سوي مسئولان ابعاد تازه اي پيدا كرد و پس از آن بنرها هاي بسياري با عبارت « ارسباران سرزمين شجاعت است» و « منطقه ارسباران، منطقه شجاعت است»، به نقل از مقام معظم رهبري در ميادين شهرهاي اين منطقه در برابر ديدگان قرار گرفت .باتشکر از دوست عزیز وبرزگوارم جناب آقای جعفر خضوعی که در تهیه این نوشته ما را یاری کردند.

واین نوشته را با اشعاری بسیار شیوا از حكيم ابوالقاسم نباتي شاعر و عارف بزرگ قرن سيزدهم كه مدتي را در بقعه شيخ شهاب الدين اهري بيتوته كرده است، منطقه قراجه داغ ( ارسباران) و مقام شيخ شهاب الدين اهري را چنين به شعر آورده است به پایان می بریم:

 

 ای خوشا خاک قراداغ که خلد آئین است  بوسه گاه ملک ومهبط حورالعین است

عرش باآن عظمت بوسه کند برخاکش       زانکه آرامگه شیخ شهاب الدین است

 

*برگرفته از متن ارسالی حسن بالاگر کارشناس ارشد تاریخ ایران

* ارسباران یار

* اهرنما


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.
نويسنده ديدگاه :

عابدی از سیه رود

1394/03/25 ، 1:35
استان ارسباران باید هر چه سریع تر تشکیل شود
پاسخ : تشکر از دیدگاه حضرتعالی
نويسنده ديدگاه :

ورزقاني

1393/10/04 ، 22:08
دوست عزيزم ميدوني چرا اهالي محترم خاروانا از حاج الياسي ناراضي هستند؟؟؟؟
چون الياسي در دوره ي چهارم از جدايي خاروانا و الحاق آنها به شهرستان جلفا مخالفت نمود و نذاشت خاوانايي هاي محترم در تحقير و تمسخر شهرستان جلفا قرار بگيرند و از نماينده وقت مرند آقاي صراف هم كتبا\" نامه گرفت و صراف هم از الحاق خاروانا به جلفا مخالفت نمود در نتيجه خاروانا از ورزقان جدا نشد و به جلفا ضميمه نگرديد!!! كه در مسجد خاروانا ريش سفيدان مجدانه خواستار الحاق خاروانا به جلفا بودند ولي الياسي قدرتمند با گول دادن صراف و نامه گرفتن ازصراف، تن به جدايي خاوانا از ورزقان نداد و خواستار پيشرفت و ترقي خاروانا در كنار ورزقان را دوست مي داشت ولي اهالي متحرم خاروانا به جاي تشكر از اقدام خوب الياسي با تحريك بعضي ها در مقابل او جبهه گرفتند كه الان خودشان اقرار به تحقير شدنشان مي كنند!!!
نويسنده ديدگاه :

تبریز

1393/10/04 ، 10:26
من خودم به شخصه بر این واقفم که اکثر مسئولان تبریز و استان از خطه قره داغ و ارسباران هستند
پاسخ : متشکر
نويسنده ديدگاه :

از خاروانا

1393/10/04 ، 8:00
ضمن تقدير وتشكر از مدير وبلاگ به اطلاع برسانم كه مسئولين كشوري در تقسيمات بخشي از بخش خاروانا از شهرستان ورزقان را جدا نموده وبه سيه رود شهرستان جلفا وقسمتي را به شهرستان مرتد داده اند وباعث تقسيم شدن قره داغ شده اند و قسمتي از تاريخ وامامزاده ها وقلعه ها به شهرستان جلفا كه ماهيتش وفرهنگ واداب ورسومش با قره داغي ها فرق داردتعلق گرفت ومتاسفيم كه آنها از لفظ قره داغ وقره داغيهاي ساكن در اين شهرستان را به ديده حقارت مينگرندوما از مسئولين ميخواهيم دهات بخش خاروانا كه در شهرستان جلفا واقع گرديده به جايگاه اصلي ووالاي خودش يعني شهرستان ورزقان وبخش خاروانا برگرداند.با تشكر
پاسخ : از دیدگاه جنابعالی سپاسگذارم

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 17
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,260,491

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.230.154.90 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل