یکشنبه 09 مهر 1402

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

50001333334389

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی

دسته : تبریز , ورزقان ,

گزارش مکتوب:

آذربایجان شرقی پیشرو در اجرای طرح های ملی حوزه معدن

خاصیت گوناگون زمین شناسی آذربایجان شرقی نظیر پدیده های ماگماتیسم و متامورفیسم و شرایط ویژه حوضه های رسوبی موجود در این استان موجب شده است تا مجموعه ای غنی از ذخایر معدنی- فلزی و غیر فلزی در این استان وجود داشته باشد.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی می گوید: جدا از تنوع، فراوانی و ذخایر غنی معدنی ، یکی از ویژگیهای معادن آذربایجان شرقی، وجود ذخایز عظیمی از معادن پرلیت، دیاتومیت، نیفلین سینیت و کائولن است که ذخایر میلیون تنی آنها در آذربایجان شرقی کم نظیر است.
آقای دربندی می افزاید: مناطق شمالی آذربایجان شرقی با قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ هیمالیا دارای اندیس های متعدد مس و عناصر فلزی همچون مس و سرب ، روی و آهن است و اکنون سرمایه گذاری کلان ملی برای استخراج معادن مس و نیفیلین سینیت در شهرستان های ورزقان، اهر و سراب آغاز شده است و دولت تاکنون برای راه اندازی تجهیزات و ماشین آلات سنگین و پالایشگاه های جنبی معادن مس سونگون بیش از 10 هزار میلیارد ریال هزینه کرده است.

معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان شرقی می گوید: 40 درصد ذخایر مس کشور در آذربایجان شرقی است و اکنون با سرمایه گذاری های کلان ملی صادرات محصولات مس و فولاد از این استان به داخل و خارج کشور آغاز شده است و از این پس آذربایجان شرقی را با صنایع مس و فولاد خواهند شناخت.

بقیه متن را در ادامه مطلب مطالعه نمایید ...

آقای مسجدی می افزاید: تاکنون برنامه ریزی های ملی و محلی برای ایجاد صنایع جنبی مس و فولاد و سایر محصولات معدنی در این استان به عمل آمده و اکنون آذربایجان شرقی به دومین قطب تولید صنایع مس و سومین قطب تولید محصولات فولادی و آهن کشور تبدیل شده است.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز با اشاره به اینکه صادرات غیر نفتی این استان پارسال از 2 میلیارد و 133 میلیون دلار گذشت ، می گوید: سهم سبد صادرات صنایع و معادن این استان در حال افزایش است به طوری که 40 درصد صادرات غیرنفتی استان را کالاهای صنعتی و معدنی تشکیل می دهد و صادرات این نوع محصولات هر سال نسبت به سال گذشته از رشد نسبی خوبی برخوردار است.
آقای عظمایی تعداد معادن شناسایی شده آذربایجان شرقی را 627 معدن عنوان و اضافه می کند : اکنون 412 معدن استان فعال است و بیش از 15 هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در بخش معادن آذربایجان شرقی فعال هستند .
مدیر امور صنعتی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان می گوید: اکنون مجوز تاسیس و احداث 90 طرح تولید محصولات فولاد و آهن در آذربایجان شرقی صادر شده است که سرمایه گذاران بخش خصوصی درمجموع برای احداث و تکمیل این طرحهای عظیم معدنی و صنعتی تاکنون 50 هزار میلیارد ریال هزینه کرده اند .
آقای فیاض می افزاید : با راه اندازی این طرح های فولاد و آهن در آذربایجان شرقی 6 هزار نفر به طور مستقیم و 4 هزار نفر به طور غیر مستقیم مشغول بکار خواهند شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی نیز می گوید : اکنون 2 هزار و 200 دانش آموخته رشته های معدن عضو نظام مهندسی استان هستند و این مهندسان معدن متناسب با رشته و تخصص خود پروانه اشتغال بهره برداری و استحصال معادن کوچک و بزرگ استان را دریافت می کنند.
آقای ملک قاسمی می افزاید:‌ تهیه طرح های اکتشافی و بهره برداری از معادن و همچنین شناسایی دقیق ذخایر معدنی و تنوع آنها را اکنون مهندسان تلاشگر معدن انجام می دهند و علاوه بر آن تاکنون دانش آموختگان جوان در رشته های معدن در استحصال و فراوری محصولات معدنی نیز در بخشهای دولتی و خصوصی استان به کار گرفته شده اند .
وی اضافه می کند : اکنون در 412 معدن فعال و 180 معدن شن و ماسه استان ردپای کار و تلاش مهندسان معدن به چشم می خورد.
استاد مدیریت صنعتی مراکز آموزش عالی تبریز نیز با اشاره به اینکه در بیشتر دانشکده و دانشگاه های صنعتی استان های شمال غرب کشور رشته های معدنی تا مقطع دکتری فعال است، استفاده از ظرفیت های منابع انسانی متخصص و آموزش دیده را در زنجیره اکتشاف استخراج و فراوری معادن یادآور می شود.
آقای اسکویی می افزاید : با بررسی کارشناسانه مشخص شده است که بیشتر معادن کشور غیر فعال هستند و اهتمام ملی و محلی برای شناسایی، اکتشاف، بهره برداری و تولید کالاهای صنعتی و معدنی با ارزش افزوده لازم به طور جد وجود ندارد چراکه سرمایه گذاری در بخش معادن و بازگشت سود سرمایه نیاز به گذشت زمان دارد.
رئیس کمیسیون صنعت ، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید : خام فروشی و ورود افراد غیر متخصص به حوزه فعالیتهای معدنی و همچنین نیاز صنعت کشور برای سرمایه گذاری در تبدیل محصولات معدنی به کالاهای صنعتی از دغدغه هایی است که ما در حوزه معدن با آن دست و پنجه نرم می کنیم .
آقای رحمانی می افزاید: با توسعه معادن کشور و فراوری محصولات معدنی به کالاهای با ارزش افزوده صادراتی و صنعتی می توانیم علاوه بر حل بخشی از معضل بیکاری، شیرهای نفت را نیز ببندیم.
وی اضافه می کند : در سالهای اخیر آذربایجان شرقی در سرمایه گذاری درحوزه اکتشاف و استحصال محصولات معدنی جزو استانهای پیشتاز است طوری که خرید و انتقال تجهیزات و ماشین آلات مدرن برای استحصال محصولات معدنی آذربایجان شرقی قابل توجه بوده است.
اکنون بیش از 57 میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور شناسایی شده که 8 میلیارد تن آن در آذربایجان شرقی است و ایران با تنوع بیش از 64 نوع ماد معدنی جزو 10 کشور دارای ذخایر معدنی جهان است.


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 2
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 4,724,518

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

34.204.172.188 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل