سه شنبه 28 فروردین 1403

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


ناسا هر کجا به بن‌بست می‌رسد به فکر استخدام مدیر ایرانی می‌افتد، از هر 820 اختراع فقط یک مورد به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد، قبول پایان‌نامه‌های مغازه‌ای و انتقاد از ایجاد دانشگاه در شهرهای کوچک بدون امکانات از جمله مواردی بود که رضا رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس در جمع دانشگاهیان مطرح کرد.

رضا رحمانی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، رضا رحمانی در جمع اساتید دانشگاه‌های تبریز با طرح این سوال کلیدی که «با وجود این همه منابع چرا وضعمان چنین نامناسب است» افزود: کشور ما نیروی انسانی مطرح دنیا را دارد و «ناسا» هر کجا به بن بست می رسد به فکر استخدام مدیر ایرانی می افتد ولی چرا ما خودمان در حل مشکلات داخلی دست به گریبان هستیم!
 
وی یکی از دلایل این گسست را چنین برشمرد: «دانشگاه در جزیره خود به دنبال تولید علم و تدوین مقاله است و صنعت هم به دنبال بنگاه داری و کسب سود خود است بنابراین، اراده تعامل وجود ندارد.»
 
از هر 820 مقاله یا اختراع یک مورد به مرحله تجاری‌سازی می‌رسد
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، رتبه ایران در «ارتباط دانشگاه با صنعت» را بسیار غم‌انگیز برشمرد و افزود: طبق آمار جهانی، جایگاه ایران از حیث ارتباط دانشگاه با صنعت در بین 125 کشور مورد بررسی، رتبه 88 را دارد.
 
وی همچنین نسبت اختراعات ثبت شده با اختراعات تجاری شده در ایران را نسبت به سایر کشورهای صنعتی بسیار پایین برشمرد و افزود: در کشور ژاپن از هر 4.1 مقاله و یا اختراع ثبت شده یک محصول تجاری شده شکل می‌گیرد که این نسبت در آمریکا 7.2 در کره جنوبی 3 در آلمان 2.7 و در چین 34 است اما متاسفانه در ایران از هر 820 مقاله یا اختراع ثبت شده، یک مورد به مرحله تجاری شده می‌رسد.
 
بقیه متن را در ادامه مطلب مطالعه نمایید ...
قبول پایان نا‌مه‌های مغازه‌ای دور از شان دانشگاه است
 
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در عین حال قبول پایان نامه‌های مغازه‌ای را دور از شأن دانشگاه دانست و راه اندازی سامانه‌ای متمرکز و هوشمند در این راستا را خواستار شد.
 
رحمانی همچنین کاربردی نشدن رساله‌های دکترا و پایان نامه‌های کارشناسی ارشد را مورد انتقاد قرار داد و خواستار تشکیل کارگروهی تخصصی در دانشگاه برای رفع این نقیصه شد.
 
به جای ایجاد دانشگاه در شهرهای کم برخوردار تحویل 10 دستگاه تراکتور بیشتر از آن درد آن شهر را درمان می‌کند
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ایجاد دانشگاه‌های کم امکانات از حیث سخت افزاری، نرم‌افزاری و مغزافزاری در شهرهای کوچک را مورد انتقاد قرار داد و تسامح در این خصوص را به ضرر کشور، هم از حیث بازار کار و هم از حیث رشد علمی دانست و خاطر نشان کرد: اگر به جای ایجاد دانشگاه در شهرهای کم برخوردار، 10 دستگاه تراکتور به همان شهر و یا روستا تحویل می‌شد، بیشتر از وجود دانشگاه می‌توانست درد آنها را درمان کند و البته موجب توسعه هم می‌شد.
 
وی در عین حال ایجاد دانشگاه‌های تخصصی با رشته‌های شغل محور را نیاز امروز جامعه صنعتی برشمرد و افزود: توسعه رشته‌های دانشگاهی باید «شغل محور» باشد تا براساس نیازهای صنایع از مقطع دبیرستان تا دکترا نیروی تخصصی در آن تربیت شود.
 
رحمانی افزود: در این راستا ایجاد دانشگاه معدن در ورزقان به لحاظ تامین نیروی تخصصی مس سونگون می‌تواند موثر واقع شود.
 
کاهش بودجه پژوهشی خطرناک است
 
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی کاهش بودجه پژوهشی و تحقیق و توسعه را در کشور برای آینده آن بسیار خطرناک دانست و با اشاره به پیگیری‌های خودشان در افزایش اعتبارات تحقیق و توسعه افزود: شرکت اپل در سال 2012 به اندازه کل درآمد صادرات نفتی سال 1391 کشور ما، سود داشته است و این شرکت در همان سال بیش از 4 میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده است در صورتیکه کل اعتبارات تحقیق و توسعه کشور ما از 3 هزار میلیارد تومان تجاوز نمی‌کند!
 
رحمانی یادآور شد: طبق برنامه چهارم توسعه کشور، مقرر شده بود تا پایان برنامه، اعتبارات پژوهش دولتی از نیم درصد سالیانه به 2 درصد افزایش یابد ولی این رقم متاسفانه به جای افزایش به 42 صدم درصد کاهش یافت و در برنامه پنجم توسعه افزایش به 3 درصد پیش بینی شده است اما با این وضعیت، دستیابی به 3 درصد نیز در پایان برنامه غیرممکن خواهد بود.
 
رحمانی وضعیت موجود را شایسته نام و جایگاه ایران ندانست و از دانشگاهیان خواست برای برون رفت از وضعیت موجود و انتقال یافته‌های علمی از دانشگاه به بدنه بخش صنعت، راهکارهای عملیاتی خود را بیان کنند.
 
5 درصد بودجه پژوهشی کشور در اختیار وزارت علوم است
 
پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز در این نشست هم اندیشی با تاکید بر اینکه دانش باید تقاضا محور باشد افزود: ما در دانشگاه، تولید کننده دانش هستیم و قاعدتاً آنهایی که به این دانش نیاز دارند بایستی به دنبال آن بیایند.
 
وی در عین حال دنیای امروزی را دنیای «مشتری‌مداری» دانست و در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: ما باید سعی کنیم دانش را با حوزه کاربرد هماهنگ کنیم.
 
پورمحمدی در ادامه صحبت‌های خود کاهش بروکراسی‌ها و انتقال D & R به دانشکده‌ها را جزو برنامه‌های دانشگاه تبریز برشمرد و تاکید کرد که دانشگاه سعی دارد با صنعت ارتباطی بنیادین ایجاد کند.
 
رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: ما تلاش داریم با تشکیل کمیته‌های کاری، مدیران صنایع را به دانشگاه دعوت کنیم تا با بحث و مبادحثه بتوانیم به نقطه مشترکی دست یابیم.
 
پورمحمدی با بیان اینکه طراحی کننده موتور خودروی ملی، دکتر پیروز پناه یک استاد تبریزی بود، افزود: اساتید دانشگاه تبریز در رفع مشکل صنایع به روش علمی توانمند هستند و بایستی از این توان بهره‌گیری شود.
 
وی در عین حال یادآور شد که از کل بودجه پژوهشی کشور فقط 5 درصد در اختیار « وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری» و «وزرات بهداشت و درمان و آموزش پزشکی» است و این رقم بسیار ناامید کننده است.

ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 4
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,135,989

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.238.174.191 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل