پنجشنبه 24 خرداد 1403

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

10006762485846

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی

دسته : ورزقان ,

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به ذخایر بالای طلا در استان گفت: بهره برداری از ظرفیت های شناخته شده معادن طلای منطقه می تواند عنوان استان طلا خیز کشور را نصیب آذربایجان شرقی کند.

غلامحسین گل محمدی

ˈ غلامحسین گل محمدی ˈ چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در این حوزه بزرگترین معدن طلای خاورمیانه در مسجد داغی در محدوده جلفا و خاروانا کشف شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران گرجی این طرح تاکنون 250 میلیارد ریال برای اکتشاف آن هزینه کرده اند، گفت: به تازگی سه پروانه بهره برداری دیگر نیز برای معدن طلای استان صادر و تعدادی طرح مطالعه نیز در دست اجراست که در صورت به نتیجه رسیدن می تواند نقش بسزایی در شکوفایی اقتصاد کشور ایفا کند.

گل محمدی با اشاره به اینکه به دلیل قرار گرفتن این معادن در محدوده جنگل های ارسباران، مسوولان سازمان محیط زیست مجوزهای لازم برای استخراج طلا را صادر نکرده اند، اظهار کرد: نمونه این معدن در قلب جنگل های گرجستان نیز وجود دارد که به دلیل رعایت کردن استانداردهای محیط زیستی هیچ گونه آسیبی به جنگل ها وارد نکرده است.

وی با بیان اینکه مسوولان این سازمان حساسیت بالایی برای حفظ جنگل های ارسباران دارند، گفت: می توان با برنامه ریزی دقیق و استفاده از فناوری های نوین آلودگی های احتمالی را مهار و به ایجاد اشتغال و تقویت اقتصاد کشور کمک کرد

بقیه خبر را در ادامه مطلب مطالعه نمایید ...

گل محمدی ادامه داد: بیشتر آلودگی معادن در بخش پساب حاصل از فراوری ایجاد می شود و طرف استخراج سنگ معدنی با استفاده ار روش هایی همچون برشکاری فقط اثر تخریبی در منطقه ایجاد می کند که در صورت استخراج عمقی از معادن، آثار تخریب نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته و قابل کنترل است.

وی افزود: در قلب اروپا که مملو از جنگل های انبوه است آلوده ترین کارخانه ها و معادن با مهار آلودگی ها در حال فعالیت هستند که می توان از تجارب و فناوری های آنها برای دستیابی به اهداف اقتصادی کشور کمک گرفت.

گل محمدی با بیان اینکه محدوده ورزقان تا جلفا سرشار از ظرفیت های معدنی است و می توانیم بدون آسیب زدن به جنگل های ارسباران از این ظرفیت ها استفاده کنیم، گفت: در این خصوص آماده برگزاری نشست های تخصصی و همکاری با نهادهایی همچون محیط زیست و منابع طبیعی هستیم.

وی اظهار کرد: در بخش استخراج و اکتشاف معادن استان سرمایه گذاران بسیاری از چین، ترکیه و انگلیس اعلام آمادگی کرده اند که آنها را به برخی شرکت های داخلی معرفی کرده ایم.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی از نظر ظرفیت جزو سه استان برتر و در حوزه میزان ذخیره مواد معدنی کشف شده رتبه نخست کشور را دارد، تاکید کرد: وجود برنامه ریزی جامع و همه جانبه که بتواند خواست های زیست محیطی و ظرفیت های طبیعی منطقه را تامین کند، می تواند به یک جهش اقتصادی در منطقه منجر شود.

گل محمدی اظهارکرد: 627 معدن دارای پروانه بهره برداری در استان وجود دارد که از این تعداد 411 معدن فعال و 216 معدن به صورت غیر فعال است.

وی با اشاره به اینکه حدود 400 معدن شن و ماسه در استان مجوز استخراج دریافت کرده است، یادآوری کرد: با هماهنگی اداره کل محیط زیست 13 مجوز برداشت موقت معدن نیز برای نمک از حاشیه دریاچه ارومیه در فصل خشک سال صادر شده تا در فصل بارندگی میزان غلظت آب این دریاچه افزایش نیابد.

گل محمدی با بیان اینکه 19 گواهی کشف معدن در استان وجود دارد که آماده صدور پروانه بهره برداری است، تعداد پروانه های اکتشاف در حال مطالعه آذربایجان شرقی که در آینده به معدن تبدیل می شوند را 193 فقره عنوان کرد.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: این طرح ها بین 30 تا 70 درصد پیشرفت کاری دارند و به مرور زمان پس از این مرحله گواهی کشف دریافت می کنند.

گل محمدی کل ذخیره ماده معدنی استان را حدود هشت میلیارد و 200 میلیون تن اعلام کرد و گفت: در آذربایجان شرقی بیش از 52 نوع ماده معدنی شناسایی شده که در این زمینه جزو استان های برتر کشور رتبه بندی می شود.

وی اظهار کرد: آذربایجان شرقی به دلیل وجود معادن شاخصی در زمینه مس که پس از کرمان بیشترین ذخیره را دارد و سنگ های تزئینی همچون مرمر و تراورتن که از تنوع و رنگ بسیاری برخوردار است، جایگاه مناسبی را در کشور و جهان به خود اختصاص داده است.

گل محمدی گفت: بیشترین تعداد معادن پوکه معدنی کشور نیز در این استان قرار دارد که به دلیل برتری های کیفی آن نسبت به پوکه معدنی دیگر مناطق کشور، اغلب به کشورهای عربی منطقه همچون عراق صادر می شود.

وی اشتغال معادن آذربایجان شرقی را با توجه به طرح های مصوب شده نزدیک به 11 هزار نفر به صورت مستقیم اعلام کرد و افزود: به طور قطع میزان اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده در این حوزه چندین برابر این آمارها است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: مجموع سرمایه گذاری صورت گرفته در معادن استان بیش از دو هزار و 440 میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اینکه صادرات محصولات این حوزه از کانال های متفرقه صورت و به کشورهایی همچون عراق این صادرات به صورت غیر رسمی در جریان است، گفت: کنستانتره معدن مس سونگون خواهان زیادی در کشورهای اروپایی و چین دارد و سنگ های تزئینی منطقه آذرشهر و چاراویماق نیز از مسیر خلیج فارس به کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا صادر می شود.

گل محمدی با بیان اینکه در اصلاح قانون معادن، امکان واردات ماشین آلات دست دوم با عمر کمتر از 10 سال مصوب شده است، گفت: در این زمینه نزدیک به 20 سرمایه گذار بخش معدن برای تامین ماشین آلات سنگین خود از طریق این سازمان معرفی شده اند.

وی مشکل اصلی بخش معدن کشور را بالا بودن قیمت ماشین آلات و قطعات و همچنین تحریم های موجود برای واردات ماشین آلات سنگین عنوان کرد و افزود: با اجرای قانون جدید این مشکل در حال حل شدن است.

گل محمدی نقش معدن در اقتصاد کشور را غیر قابل انکار دانست و تاکید کرد: در شرایطی که تحریم های غرب شامل نفت می شود و معادن کشور از این قضیه مستثنی هستند، می توان با توجه بیش از پیش به این حوزه علاوه برکاهش آثار تحریم ها، از اقتصاد نفتی نیز رهایی یافت.

وی ادامه داد: ایتالیا که در تحریم های غرب علیه ایران شرکت داشته است برای خرید سنگ مرمر آذربایجان شرقی دست از پا نمی شناسد و حتی حاضر است بر روی کشتی سنگ های مرمر ایران را فراوری کرده و به کشور خود انتقال دهد.

گل محمدی اضافه کرد: به طور قطع کارخانه های دنیا به مواد معدنی ایران نیاز مبرم دارند و با کمی مدیریت و توجه بیشتر می توان معادن را جایگزین نفت کشور کرد.

وی با بیان اینکه اغلب سرمایه گذاری های حوزه نفت از طریق بودجه های دولتی صورت می گیرد، یادآوری کرد: این در حالی است که بیشتر سرمایه گذاران بخش معدن را بخش خصوص تشکیل می دهد.

گل محمدی تاکید کرد: به طور قطع سرمایه گذاری در بخش معدن نتیجه ای 10 برابر بیشتر از نفت خواهد داشت و با کمی برنامه ریزی و توسعه صنایع وابسته و فراوری محصولات معدنی می توان ارزش افزوده و سهم اشتغال بخش معدن کشور را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

وی با بیان اینکه در این زمینه نیز در آذربایجان شرقی اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: در کنار اکثر معادن استان واحد فراوری احداث شده و یا در حال احداث است.

گل محمدی ادامه داد: برای نمونه در کنار معدن خاک چینی مرند، کارخانه تولید چینی نیز احداث شده و یکی دیگر از سرمایه گذاران استان مراحل استخراج سنگ سیلیس تا تولید نهایی شیشه را در مجموعه تحت پوشش خود مدیریت می کند.

وی با بیان اینکه از دهه 60 هر ساله تعداد صدور پروانه بهره برداری معادن استان نزدیک به 20 درصد افزایش می یابد، تاکید کرد: به طور قطع توجه به ظرفیت های معدنی استان و سرمایه گذاری در این بخش اشتغال قابل توجهی را در منطقه ایجاد می کند.


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.
نويسنده ديدگاه :

a~s

1393/01/19 ، 11:19
یه سایت توپ برای کسب درآمد سراغ دارم
بیشترین شمارش آی پی و بیشترین پرداخت رو داره
هر ای پی 120 ریال
بعضی سایت ها بیشتر از این مبلغ هم میدن
اما آی پی هاتو ده تا در میون میشمارن
ولی این یکی حرف نداره
امتحانش کن شکلک

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 9
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 5,346,570

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.236.143.154 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل