جمعه 17 آذر 1402

اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال

به وب سـایت شـخصی و پـایگاه اطلاع رسانی فـرخ عـبدالـه زاده خــوش آمدید.


سامانه پیامکی :

50001333334389

موضوعات
■ اخبار :
□ مقام معظم رهبری
□ ریاست جمهوری
□ قوه قضاییه
□ مجلس شورای اسلامی
□ وزارت کشــــور
□ اســتانداری
□ فـرمانداری
□ بخشداری
□ شـهرداری
□ شورای شهر
□ میراث فرهنگی
□ آموزش و پرورش
□ تبریز
□ ورزقان
□ خاروانـــا
□ سـیه کلان
□ ورزقــان نــیـوز
□ سایر شهرستانها
□ مهمترین خـبرهای روز
□ اخبار امام جمعه محترم
□ جدیدترین خبرهای دولت
□ جدیدترین خبرهای استان
□ جدیدترین خبرهای ورزقان
□ جدیدترین خبرهای کلیبر
□ جدیدترین خبرهای اهر
□ اخبار مس سونگون
□ اخبار روستاها
□ بـسیج
■ اخبار اختصاصی انتخابات :
□ مجلس شورای اسلامی تبریز
□ شورای اسلامی شهر تبریز
□ مجلس شورای اسلامی ورزقان
■ معرفی شخصیت ها :
□ مقام ریاست جمهوری
□ مجلس شواری اسلامی
□ شورای اسلامی شهر و روستا
□ چهره های شناخته شده
■ معرفی مناطق جغرافیایی :
□ کشور عزیزمان ایران
□ استان آذربایجان شرقی
□ شهرستان های آذربایجان شرقی
□ روستاهای شهرستان ورزقان
■ گالری عکس :
□ طبیعت آذربایجان
□ روستای سيه کلان
■ یادداشت ها
□ عبداله زاده
■ مناسبت ها :
□ تبریـــک
□ تسلیت
مطالب اختصاصی


تـبريز 2018؛ چگونه جهان شهری خواهد شد؟

Tabriz 2018

مردم آذربایجان و در راس آنها تبریزی‌ها در طول تاریخ کشورمان نشان دادند، که همیشه و در همه حال در امور مختلف همواره پیشگام و پیشتاز بوده‌اند و در واقع این قابلیت و ظرفیت در بین آنان است، که اگر بخواهند کاری را انجام دهند، با پشتکار، همت، غیرت و سختگیری خاص آن کار را به سرانجام می‌رسانند، که نمود بارز این امر به خاطر همت و تلاش مردمان این خطه، شهر تبریز، به عنوان شهر اولین‌ها مطرح است.

از این رو، در این مطلب و گزارش به چرایی و چگونگی انتخاب شهر تبریز، به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 می‌پردازیم. از سوی دیگر، حال این پرسش مطرح می‌شود که تبریز، شهر اولین‌ها چگونه می‌خواهد، خود را به عنوان «جهان شهر و شهر نمونه گردشگری اسلامی» و در نهایت «شهر جهانی» در حوزه های مختلف مطرح سازد. آیا زیرساخت‌های لازم اقتصادی، فرهنگی، امکانات زیربنایی و ارتباطات برای شهر اولین‌ها فراهم شده و یا باید منتظر این زیرساخت‌ها شد.

متن کامل را به همراه تصاویر در ادامه مطلب مطالعه نمایید...

* تبریز؛ در تب و تاب جهانی شدن

هنوز سئوالات بی‌شماری در این خصوص مطرح بوده و هست و اینکه آیا تبریز؛ همچنان شهر اولین ها در بین شهرهای کشورمان ایران عزیز در زمینه‌های مختلف پیشتاز است؟! و دیگر اینکه مدیران و مسئولان شهری شهر اولین‌ها چه نسخه‌ای را برای انتخاب مجدد این شهر به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، بهترین، سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین شهر ایران در سال‌های آینده، پیچیدند؟ و به عبارت دیگر آیا شهر تبریز، همچنان زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران است؟ و پرسش آخر اینکه، شهر تبریز با این همه ظرفیتی که از آن نام برده می‌شود، آیا استحقاق شهر نمونه گردشگری جهان اسلام، زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران را دارد و یا نه؟!

* تبریز 2018؛ چگونه جهان شهری خواهد شد؟

استاندار آذربایجان‌شرقی در این ارتباط حوزه گردشگری را یکی از مهم‌ترین منابع کسب درآمد و رهایی از وابستگی به پول نفت عنوان می‌کند و معتقدند: امروز هر یک از آثار تاریخی ما یک چاه نفت هستند و اگر جذب گردشگر، زمانی یک عمل مستحب بود امروز از واجب‌ترین کارهاست و از سر سیری به دنبال جذب گردشگر نیستیم.

اسماعیل جبارزاده در ادامه، با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، می‌گوید: این موفقیت در سایه تلاش و پیگیری مسئولان استان در دو سال گذشته نصیب تبریز شد، تا این شهر مهیای پذیرش گردشگران از نقاط مختلف جهان شود، به طوریکه تبریز هیچ‌گاه چنین عناوینی را در مدت کوتاهی کسب نکرده بود و امروز فرصت بزرگی به وجود آمده است تا تبریز را به عنوان شهر جهانی معرفی کنیم».

محمدصادق پورمهدی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی هم انتخاب تبریز به عنوان شهر گردشگری جهان اسلام در سال 2018 را اتفاق مبارکی بیان می‌کند و بر این باور است: البته این عناوین مسئولیت ما را بیشتر می‌کند و انتظار داریم متولیان امر در فرصت مناسب برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کنند.

فرزین حق‌پرست، مدیر کل اداره میراث فرهنگى و گردشگرى استان آذربایجان شرقی، نیز با تاکید بر اینکه ما برای شناساندن تبریز و معرفی آن به عنوان شهری که لایق این انتخاب است، نیاز به تبلیغات وسیعی داریم که در سطح ملی و جهانی، تبریز را مطرح کنیم، معتقد است:« در سال جارى، این دومین عنوان جهانى است که عاید تبریز شده است و این افتخارى است براى تبریز که با خیزى بلند به سمت جهانى شدن حرکت مى‌کند.

* تبریز، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018

محسن لطیفی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی نیز در این خصوص با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 می‌گوید: صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی، در حوزه بین‌المللی و برون‌مرزی، ظرفیت‌های ارزنده‌ای دارد، که این امر می‌تواند در مسیر توسعه زمینه‌های سرمایه‌گذاری و معرفی قابلیت‌های گردشگری، مورد توجه مدیریت شهری قرار گیرد.

احمد محمدزاده، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری آذربایجان‌شرقی نیز با مناسب ارزیابی کردن بحث توسعه ارتباطات بی‌سیم در شهر تبریز برای کسب آمادگی میزبانی از گردشگران در سال 2018، بر این باور است: بحث توسعه فضای ارتباطات بی‌سیم برای نخستین بار در کشور در شهر تبریز نوید بخش اتفاقات بسیار خوبی است و در همین راستا برای تحقق این هدف همه تلاش خود را انجام دهیم و این مهم نیاز به همدلی و همکاری مسئولان دولتی و بخش خصوصی دارد.

* شهر اولین‌ها، با حضور گردشگر رنگ جهانی می‌گیرد

بهمن حسین‌زاده ، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان ‌شرقی هم با  بیان اینکه با توجه به معرفی شدن تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در نظر داریم برای نخستین بار در کشور یک چتر وای فای (شبکه اینترنت بی‌سیم محلی) در این شهر راه‌اندازی کنیم، اضاف می‌کند: برای تسریع در اجرای این طرح، عملیات اجرایی با حضور بخش خصوصی انجام خواهد شد و شهرداری تبریز نیز از این امر استقبال کرده است.

صادق نجفی، شهردار تبریز، نیز با تاکید بر اینکه موضوع «تبریز 2018»، تنها یک هدف نیست، بلکه فرصت مغتنمی است که می‌تواند به تحقق اهداف کلان شهر منجر شود، می‌افزاید: خوشبختانه در همین مدت کمی که از اعلان جایگاه بین المللی تبریز در حوزه گردشگری گذشته است، شهروندان رغبت و استقبال ارزشمندی از خود نشان داده‌اند؛ این عزم و انگیزه، باید در باور متولیان مراکز اقامتی و آژانس‌های گردشگری نیز به خوبی نهادینه شود».

شهرام دبیری، رئیس شورای اسلامی شهر تبریز، نیز ایجاد و راه‌اندازی ستاد ویژه برای انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 را ضروری بیان می‌کند و می‌گوید: تهیه لوگوی مناسب برای انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 نیز ضروری بوده و در همین راستا نیز این نشان باید حاوی مطالب جامع و اساسی درباره نقاط مختلف گردشگری تبریز بوده و در بین سفارت خانه‌های کشورهای مختلف توزیع شده و در اختیار رسانه‌های گروهی قرار بگیرد.

2018؛ سالی از جنس تبریز

رضا خلیلی، سرپرست سازمان توسعه گردشگری تبریز هم با بیان اینکه سال 2018، سال المپیک گردشگری تبریز خواهد بود و همه این اتفاقات به توسعه و زیبایی تبریز منجر می‌شود، یادآور شد: این اتفاق نباید به گروه‌های خاصی مصادره شود بلکه همه شهروندان و تلاشگران عرصه شهر در این زمینه با همگرایی و همراهی در مسیر نیل به اهداف ما را یاری کنند و در همین خصوص یکی از مهم‌ترین مباحث، اصلاح و زیباسازی پاویون‌های ورودی شهر از جمله فرودگاه، راه‌آهن و ترمینال مسافربری است و باید با ارتقای خدمات، استاندارد این محل‌ها را بالا برده و به خدمات‌دهی مطلوب بپردازیم. برنامه‌هایی برای سال 2018 در زمینه معرفی بهتر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام داریم و البته نباید شهرداری تبریز در این زمینه تنها رها شود».

وی از تدوین طرح تفصیلی گردشگری تبریز خبر داد و می گوید: همه سرمایه‌گذاران و گردشگران در این بستر می‌توانند فعالیت کنند و در این راستا شورای شهر و شهرداری محور ائل‌گلی را برای توسعه و پهنه‌بندی تجاری و گردشگری و اقتصادی تبریز انتخاب کرده است.

تبریز

 

* تبریز  2018؛ چگونه کلانشهر جهانی خواهد بود؟

محمد عزتی، معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز گفت: ساماندهی و زیباسازی ورودی‌های شهر، اجرای نماها و جداره‌های شهر با معماری سنتی و ساماندهی خانه‌های تاریخی، عرضه صنایع دستی تبریز در نقاط مختلف شهر، استفاده از بخشی از فضاهای سبز برای احداث رستوران و هتل و مهمان‌سرا، احداث پیاده‌راه در برخی قسمت‌های تاریخی شهر، نورپردازی ساختمان‌های دولتی و خصوصی، سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌های مهم ترافیکی و عمرانی در سطح شهر و به ویژه اجرای پروژه ترمینال تبریز به عنوان یکی از شاخصه‌های گردشگری، می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتقای امکانات گردشگری تبریز داشته باشد.

وی افزود: اعطای مجوز برای ساخت هتل‌های جدید، یکی دیگر از تصمیمات شهرداری برای تعامل در زمینه ارتقای تبریز برای سال 2018 است، و همچنین برطرف کردن مشکلات موجود در بازار تاریخی تبریز، همکاری درتوسعه فضاهای سبز توسط ادارات و نهادهای مختلف، ایجاد برخی امکانات رفاهی و تفریحی در مکان‌های تاریخی و حتی در سراسر شهر، از جمله راهکارهایی است که توان شهر تبریز برای جذب گردشگر را افزایش می‌دهد.

سعید حاجی‌زاده، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز، نیز با بیان اینکه مشارکت شهروندان، یکی از ابعاد توسعه گردشگری است و ما باید برای این حوزه نیز، برنامه‌ریزی کافی داشته باشیم، می‌گوید: مدت زمانی که در اختیار داریم،کوتاه است و به نظر می‌رسد در این فاصله، برنامه‌های نرم‌افزاری بیشتر و بهتر تاثیر داشته باشند؛ بر این اساس، استفاده از برنامه‌های نرم افزاری در کنار برنامه‌های سخت افزاری نتیجه‌ای به مراتب زودبازده خواهد داشت.

* تبریز؛ مقصد قطار گردشگری جهان اسلام در سال 2018

حجت‌الاسلام حمیدی، احمد معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز هم انتخاب تبریز به عنوان پایتخت نگارگری کشورهای اسلامی، تصویب انتخاب تبریز به عنوان دبیرخانه اطلس شهرهای اسلامی، برگزاری همایش بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای در تبریز و انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش، را از جمله عوامل موثر بر انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 بیان می‌کند و در ادامه بر این باور است: تلاش‌ها برای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت کتاب ایران آغاز شده و در این راستا، مستندات و زیرساخت‌های لازم در حال تدوین است و همچنین در تلاشیم تا تبریز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام به معاونت فرهنگی سازمان کنفرانس اسلامی معرفی شود.

رحیم شهرتی‌فر، فرماندار شهرستان تبریز نیز با تاکید بر اینکه وقتی شهری به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب می‌شود طبیعتا توجه گردشگران و جهانگردان به آن جلب خواهد شد و حضور گردشگران در یک شهر از فرصت مناسبی برای توسعه شهر است، می‌گوید: زمینه‌سازی و تسهیل ساخت هتل‌ها و مجموعه‌های گردشگری، تملک احیا و بازسازی خانه‌های تاریخی و توجه به بافت تاریخی تبریز و احیای دروازه‌های قدیمی شهر از جمله اقدامات مهم شهرداری در این خصوص است.

با این وجود، نظرات و دیدگاه شهروندان شهر تبریز در مورد انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018؛ نیز قابل تامل است. 

* شهروندان تبریز؛ دلواپس توفیق جهانی شهر اولین‌ها

قاسمی، صاحب یک مغازه خشکبار فروشی بازار تبریز در این زمینه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز می‌گوید: تبریز در گذشته، همچون این روزها برای کشورهای منطقه و اروپا نام آشنای بوده است، به طوریکه این شهر از ادوار گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم یکی از مهم‌ترین مراکز بازرگانی، تجارت و سرمایه ایران در جهان مطرح بوده است و از این رو، باید از وجود این همه ظرفیت در شهر تبریز برای شکوفایی و رفاه مردم این منطقه استفاده شود.

امیری، یکی دیگر از شهروندان شهر تبریز هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز با تاکید بر اینکه وجود بزرگ‌ترین بازار سر پوشیده جهان که از سوی یونسکو ثبت جهانی شده در شهر تبریز را از جمله دیگر ظرفیت‌های این شهر برای جذب گردشگر بیان می‌کند و می‌افزاید: این شهر آثار تاریخی و موزه‌های غنی دیگری دارد، که می‌توان با اطلاع رسانی به موقع و درست این شهر را بیشتر به جهانیان معرفی کرد.

ابراهیمی، شهروند دیگر تبریزی کوی ولیعصر(عج)، نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس می‌گوید: انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018؛ بهترین فرصت برای معرفی بخش‌های مختلف این منطقه در عرصه های مختلف طبیعی و گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، که متولیان این امر نباید از این فرصت به دست آمده غافل شوند.

خانم مهدوی، یکی دیگر از شهروندان شهر تبریز نیز در این ارتباط در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس معتقد است: به خاطر وجود تمدن غنی در این منطقه از جمله ربع‌رشیدی و شنبه غازان، شهر تبریز، باید بیش از اینها این عنوان را به دست می‌آورد.

* وسوسه‌های گردشگری شهر اولین‌ها

نکته در خور تامل دیگر در این زمینه اینکه، تبریز با قدمت کهن و تمدنی غنی به علت واقع شدن در مسیر جاده ابریشم(ایپک یولو)، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان، مهد سرمایه‌گذاری و تجارت داخلی و بین‌المللی، دروازه تجارت ایران، قطب صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران، کسب مقام اول در بخش جذب سرمایه‌گذاری خصوصی، ساخت ساختمان‌های مدرن و زیبا، برج‌سازی، زیباترین و مدرن‌ترین شهر ایران، انتخاب بهترین شهر برای زندگی، امن‌ترین و پاک‌ترین شهر، خواهرخواندگی با چندین شهر خارجی، نخستین پایتخت تشیع در جهان اسلام، شهر بدون گدا، وجود نویسندگان و شعرای مشهور جهانی، آب و هوای خوب، آثار تاریخی و گردشگری فراوان، صنایع دستی و ... زیرساخت‌ها و بسترهای اولیه را برای ورود شهر تبریز به عنوان زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر جهان اسلام فراهم کرده باشد.

* دیپلماسی با طعم گردشگری

بنابراین، با این ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایی که امروز در شهر اولین‌ها هست و یا در آینده نزدیک به امکانات زیرساختی این شهر افزوده خواهد شد، به طور قطع و یقین باید متذکر شد، که تحقق آرمان «تبریز شهری جهانی و برای همیشه به عنوان زیباترین و توسعه یافته‌ترین شهرهای جهان اسلام» ملقب شود و به نظر می‌رسد، دور از دسترس هم نباشد و در بین شهرهای ایران شهر تبریز، به عنوان اولین شهر جهانی توسعه یافته و زیبا لقب بگیرد.

به هر حال، تبریز در طول تاریخ کشورمان همواره شهری پیشتاز در عرصه‌های مختلف چون در حوزه شهری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی بوده که معادلاتش با تمام شهرهای جهان و حتی دیگر کلان شهرهای کشورمان فرق داشته است.

به خاطر همین پیشتازی تبریزی‌‌ها و آذربایجانی‌ها، از پشتیبانی انقلاب و نظام اسلامی و به خصوص رهبر و ولی‌فقیه نظام جمهوری اسلامی ایران است، که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب «این شهر را قلب آذربایجان و آذربایجان را سر ایران» نامیده‌اند.

* گزارش ارسالی از جناب آقای موسی کاظم‌زاده


ارسال نظر برای این مطلب
توجه :
* خواهشمند است در به کار بردن نام اشخاص اصل ادب و احترام را رعایت فرمایید.
* لطفا دیدگاه های خود را مرتبط با موضوع مطالب درج نمایید.
* نمایش نظرات به معنی تایید یا رد آنها نمیباشد.
* مسئولیت نظرات ارسالی بر عهده کاربران عزیز میباشد.

کد امنیتی رفرش

- پیوست فایل (عکس ،صدا ،فیلم ،اسناد ، مدارک و ... )

* ابتدا فایل های مورد نظر را آپلود ،سپس لينک مستقيم آنها را کپی نموده و در نظر ارسالی درج نمایید .

احادیث و کلام نورانی اهل بیت علیهم السلام
آرشيو
اشتغالزایی

ارس فورج - گروه صنعتی ارس فرمان تبریز

QR Contact

QR Code -Abdolahzadeh.irافراد آنلاین : 6
تعداد نظـرات :
بازدید کـل : 4,839,462

تمامی حقوق این سایت مرتبط به فرخ عبداله زاده بوده و کپی برداری از مطالب فقط با ذکر منبع بلامانع می باشد.
توجه : کاربر گرامی فعالیت شما در این سایت ثبت شده و قابل پیگیری می باشد.
Copyright © 2019

3.239.2.192 : آي پي شما
: مرورگر
: سيستم عامل